Οι Ιντιάνα Πέισερς βρέθηκαν να χάνουν με διαφορά 17 πόντων στο ημίχρονο (40-57) από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, όμως καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς γύρισαν το ματς και πήραν τη νίκη με 92-90 και το προβάδισμα στη σειρά με 2-1.

Ο Κροάτης σμολ φόργουορντ πέτυχε τους 19 από τους 30 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο το οποίο έληξε με επιμέρους σκορ 52-33 υπέρ των Πέισερς! Ο Μπογκντάνοβιτς είχε εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας τελειώνοντας το παιχνίδι με 4/6 δίποντα, 7/9 τρίποντα και 1/3 βολές.

Από την άλλη πλευρά, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε ένα ακόμα double double με 28 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, φτάνοντας τα 100 στην καριέρα του στα play offs, μπαίνοντας έτσι σε ένα πολύ κλειστό κλαμπ μόλις δύο παικτών με τριψήφιο αριθμό double double. Ο μοναδικός που το είχε καταφέρει ως τώρα με 109 double double στην postseason ήταν ο Μάικλ Τζόρνταν με τους Σικάγο Μπουλς!

Τέλος, ο “Βασιλιάς” πέτυχε και ένα αρνητικό ρεκόρ στην ήττα από την Ιντιάνα, καθώς για πρώτη φορά στην καριέρα του είναι πίσω με 2-1 νίκες σε πρώτο γύρο play offs…