Με επιμέρους σκορ 16-3 στα τελευταία 5:30 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σαβόν Σιλντς, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε την Παρί  με 79-74 επί ιταλικού εδάφους.

Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Μεσίνα, ενώ η Παρί έμεινε στο 0-2, πληρώνοντας στο τέλος την απειρία της.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 71-63 στα 5:30 και 73-69 στα 4:20.

Έμειναν όμως άποντοι στη συνέχεια, δεν άντεξαν στην πίεση της Αρμάνι και της εξέδρας κι  ο Σαβόν Σιλντς υπέγραψε την ανατροπή.

Ο Αμερικανός πέτυχε 19 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Νίκολα Μίροτιτς άρχισε ορεξάτος τον αγώνα με 8 πόντους από 2/2 τρίποντα στα πρώτα 4 λεπτά, έφτασε στους 14 πόντους στο ημίχρονο (και τελείωσε με 15 τον αγώνα) όμως το παιχνίδι της Αρμάνι ήταν μονοδιάστατο.

Η Παρί πατούσε καλύτερα όσο κυλούσε το παιχνίδι, μείωσε σε 19-18 κι όταν στη β΄περίοδο βρήκε και μακρινό σουτ έβαλε σε μεγάλους μπελάδες τους Ιταλούς.

Οι Γάλλοι έκαναν 11-0 σερί για να μετατρέψουν το 33-26 σε 33-37 και να προηγηθούν 35-39 στο ημίχρονο, με τον Ιφί και τον Μάλκολμ να έχουν από 8 πόντους.

Δείτε το εντυπωσιακό καλάθι του Κεβάριους Χέις για την Παρί που έκανε το 39-34, σκορ πρώτου ημιχρόνου:

Η ομάδα του Μεσίνα διόρθωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, πάτησε στην αντίπαλη ρακέτα, έδωσε επιθέσεις στον Σιλντς (10π.) και τον ΛεΝτέι και πέτυχε 24 πόντους στη Γ’΄περίοδο.

Η Παρί δεν βρήκε τρίποντο σε αυτό το δεκάλεπτο (0/5) αλλά ο Τι Τζέι Σορτς πήρε επιθέσεις (7π.) και με τη συνδρομή των Γιάντουνεν-Χέις έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης.

O Σορτς είχε βρει ρυθμό κι άρχισε τη Δ’ περίοδο με άλλους έξι πόντους. Μαζί με τον Χέις και τον Γουόρντ, οδήγησαν την ομάδα τους σε προβάδισμα 8 πόντων, 71-63!

Η συνέχεια ανήκε στον Σιλντς και τους γηπεδούχους, που πήραν τον αέρα των Γάλλων, έπαιξαν πολύ πιο δυνατά στην άμυνα για να σταματήσουν, κυρίως τον Σορτς και με τη συνδρομή του κοινού τους έκαναν επιμέρους 16-3 έως το τέλος για να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη.

Ο Σορτς σταμάτησε στους 17 πόντους για την ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ, ενώ ο Κόλιν Μάλκολμ είχε 12 κι από 9 οι Γιάντουνεν, Χέις, Ιφί.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-39, 58-57, 79-74