Μετά από ένα παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, ο Κολοσσός Ρόδου επέστρεψε από το -14 του ημιχρόνου και πέρασε με 82-74 από το Λαύριο, για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Κολοσσό (1-2), που έπαιξε τρίτο συνεχόμενο αγώνα μακριά από τη Ρόδο, μετά από εκείνους σε Γλυφάδα με Πανιώνιο και Άγιο Θωμά με Μαρούσι, στους οποίους είχε χάσει με διαφορές 2 (67-65) και 3 (70-67) πόντων αντίστοιχα!

To Λαύριο έπεσε στο 0-3, αφού είχε χάσει από τον Ολυμπιακό εντός και τον Προμηθέα εκτός έδρας.

Από τον Κολοσσό, ξεχώρισαν οι Άντριου Γκάουντλοκ (17π., 6ασ.), Γιάννης Χατζηνικόλας (11π.), Παούλιους Ντανουσεβίτσιους (11π.), Σωτήρης Μπιλλής (11π.) και Φράνσις Οκόρο (5π., 13ρ.).

Ο Γιώργος Σιγάλας, που πέτυχε την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα ως χεντ κόουτς και δέχτηκε μπουγέλο από τους παίκτες του, δεν είχε ούτε σήμερα διαθέσιμους τους τραυματίες Λόντον Περάντες και Γκαμπριέλ Γκαλβανίνι.

Βασίλης Μουράτος (19π., 6ρ.), Σαμ Γκρίφιν (12π.), Κούντους Γουαχάμπ (12π.), Κωστής Γόντικας (11π.), Ταζ Σέρμαν (10π.) και Ρασάντ Βόν (3π., 11ρ.) προσπάθησαν από την πλευρά του Λαυρίου, που παρατάχθηκε χωρίς απουσίες.

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (3-10), όμως το Λαύριο αντέδρασε και μείωσε στον πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-20).

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους στη δεύτερη περίοδο και με ηγέτη τον Μουράτο (12π.) έκαναν ένα επιμέρους 24-9 και πήγαν στα αποδυτήρια με μια διαφορά 14 πόντων (43-29).

Ο Κολοσσός έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και πέτυχε μόνο 2 βολές στα τελευταία έξι λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα το 26-27 να γίνει 43-29, με ένα επιμέρους 17-2 του Λαυρίου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ρόδου κυριάρχησε, έκανε ένα επιμέρους 15-32 και έφερε… τούμπα το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (58-61), με τους Γκάουντλοκ, Χατζηνικόλα και Ντανουσεβίτσιους να σκοράρουν.

Η ομάδα του Σιγάλα κράτησε ένα μικρό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Νέλσον  και Κολοβέρος πέτυχαν καθοριστικά τρίποντα και ο Κολοσσός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Κολοσσός τελείωσε τον αγώνα με μόλις 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 43-29, 58-61, 74-82