Ο ΛεΜπρον Τζέιμς δεν έχει αποκλειστεί ποτέ στη ζωή του από τον πρώτο γύρο των play offs και μετά το break των Πέισερς στο πρώτο παιχνίδι ανέλαβε δράση οδηγώντας τους Καβαλίερς στην ισοφάριση σε 1-1 μετά το τελικό 100-97 στον δεύτερο αγώνα.

Ο “Βασιλιάς” σημείωσε τους πρώτους 16 πόντους του Κλίβελαντ (σκορ 16-1 στο 5ο λεπτό) κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά από οποιονδήποτε την τελευταία εικοσαετία! Αυτό ήταν το εικοστό ματς της καριέρας του στα play offs με περισσότερους από 40 πόντους, ισοφαρίζοντας τον Τζέρι Γουέστ, ενώ βρίσκεται 18 πίσω από τον Μάικλ Τζόρνταν που τελείωσε την καριέρα του με 38 σαραντάρες στην postseason!

Παράλληλα, ο ΛεΜπρον είχε 29 πόντους στο ημίχρονο (58-46) και τελείωσε τον αγώνα με 46! Ο “King James” ολοκλήρωσε το ματς με 10/13 βολές, 15/19 δίποντα, 2/5 τρίποντα, ενώ είχε ακόμα 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι “ιππότες” πάντως δεν μπόρεσαν να χαρούν όσο θα ήθελαν την ισοφάριση, αφού 4 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα είδαν τον Κέβιν Λοβ να αποχωρεί από το παρκέ με τραυματισμό στον αντίχειρα του αριστερού του χεριού… Ωστόσο, αναμένεται να αγωνιστεί κανονικά στην τρίτη αναμέτρηση στην Ιντιανάπολη.

Απολαύστε στο βίντεο την εκπληκτική παράσταση του ΛεΜπρον!