Χωρίς να ζοριστεί, ο Ολυμπιακός νίκησε το Περιστέρι με 87-68 στον τρίτο προημιτελικό του Final-8 Κυπέλλου ΟΠΑΠ, που διεξάγεται στο Ηράκλειο Κρήτης.

Οι “ερυθρόλευκοι” προκρίθηκαν στους “4” και θα αναμετρηθούν με τον νικητή του Προμηθέας Πάτρας-Πανιώνιος (16/2, 21:00), στον δεύτερο ημιτελικό του Σαββάτου (17/2, 21:00).

Ο Ολυμπιακός είχε 26 ασίστ για 16 λάθη και το Περιστέρι 17 ασίστ και ισάριθμα λάθη.

Από το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεχώρισαν οι Κώστας Παπανικολάου (13 από τους 15 πόντους του στο πρώτο δεκάλεπτο), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (15π., 4ασ.), Μόουζες Ράιτ (14π., 7ρ., 3κοψ.), Ναζ Μήτρου-Λονγκ (12π.), Τόμας Γουόκαπ (7π., 10ασ., 3κλεψ).

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος πάτησε παρκέ για μόλις 42 δευτερόλεπτα, αφού είχε κάποιες ενοχλήσεις στον αριστερό του δικέφαλο και θα κάνει μαγνητική.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός για το σημερινό παιχνίδι τον Ίγκνας Μπραζντέικις, ενώ εκτός ελληνικού ρόστερ βρίσκονται ο τραυματίας Νίκολα Μιλουτίνοβ και οι Σακίλ ΜακΚίσικ, Λουκ Σίκμα.

Από το Περιστέρι που προσπάθησε κατά διαστήματα, αλλά δεν απείλησε ουσιαστικά, ο Τζο Ράγκλαντ πέτυχε και τους 14 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν οι Ζερμέιν Λοβ και Κένι Γουίλιαμς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν πολύ ανταγωνιστικό και προηγήθηκε με 8-12, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζο Ράγκλαντ (9π.).

Όμως ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις, με τον τρομερό Κώστα Παπανικολάου να φτάνει τους 13 πόντους χωρίς να χάσει σουτ (1/1 βολή, 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα) και να διαμορφώνει το 21-16.

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 6-0 (27-16) και με βασικό “όπλο” την πιεστική άμυνά τους (11 λάθη το Περιστέρι!), ξέφυγαν με διαφορά 16 πόντων (39-23 στο 17′).

Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και με ένα επιμέρους 1-9, μείωσε σε 40-32, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά από τους 6 (40-34) στους 16 πόντους (52-36) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 62-47, με ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησε εύκολα τη διψήφια διαφορά και έφτασε χωρίς να ζοριστεί στη νίκη-πρόκριση στον ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68.