Γερμανία

Η Γερμανία νίκησε αρκετά εύκολα την Τυνησία (89-70) του Σαλάχ Μεϊρί, ο οποίος πάλευε σχεδόν μόνος του, ωστόσο επικρατεί ανησυχία για την κατάσταση του Μάοντο Λο.

Η Γερμανία ξεκίνησε κάπως νωθρά τον αγώνα, με την Τυνησία να πατά καλύτερα στο παρκέ και τον Σαλάχ Μεϊρί να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας σε 15 λεπτά συμμετοχής 16 πόντους.

Βέβαια, η Γερμανία επέστρεψε και πήγε στα αποδυτήρια με 7 πόντους προβάδισμα (42-35), με τους παίκτες του Χένρικ Ρεντλ να μπαίνουν στην επανάληψη με την ίδια διάθεση που έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο.

Τελικά, η Γερμανία κατάφερε να πάρει αρκετά εύκολα τη νίκη με διαφορά 19 πόντων (89-70), με κορυφαίο τον Αντρέας Ομπστ με 17 πόντους, ακολουθώντας τον οι Μαξ Κλέμπερ και Πάουλ Τσίπσερ με 15 πόντους άκστος, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Ντένις Σρόντερ (14 π., 7 ασ.).

Για την Τυνησία καλύτερος ήταν ο Σαλάχ Μεϊρί, ο οποίος σημείωσε double-double με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, ενώ είχε και 3 τάπες.

Ωστόσο, ανησυχία επικρατεί στους Γερμανούς, καθώς ο Μάοντο Λο τραυματίστηκε στον αστράγαλο στην έναρξη του αγώνα και δεν αγωνίστηκε ξανά μέχρι τη λήξη του.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 42-35, 69-51, 89-70