Δύο νίκες και δύο ήττες ο συνολικός απολογισμός των ομάδων που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν οι ελληνικοί σύλλογοι το διήμερο 19-20 Νοεμβρίου. Νωρίτερα, είχαμε δει τι έκαναν οι αντίπαλοι των Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και Ολυμπιακού.

Το Σάββατο (16/11) η Ράστα Βέχτα κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους σερί 43-15 στην τέταρτη περίοδο και να ”λυγίσει”, εντός έδρας, την Μπραουνσβάινγκ με 106-103! Με… ψυχολογία, λοιπόν, θα έρθει στην Αθήνα, ώστε να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (19/11, 19:00) για την 6η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Για την ίδια διοργάνωση, το Περιστέρι θα ταξιδέψει στη Γερμανία και θα αναμετρηθεί με την Μπάμπεργκ την Τετάρτη (20/11, 20:00). Η Ουλμ άλωσε την έδρα της με 81-78 και θα κάνει το αντίθετο δρομολόγιο για να παίξει στην Πάτρα (20/11, 19:30) με τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Eurocup. Η ”Brose” είχε τον έλεγχο, αλλά η παρέα του Γιάκα Λάκοβιτς σημείωσε ένα 24-11 από το 30′ έως το 40′ για τη νίκη.

Τέλος, το δικό της… πάρτι έστησε, ξανά, στο ”La Fonteta” η Βαλένθια, με… θύμα αυτή τη φορά τη Σαραγόσα, η οποία ξεχωρίζει στη Liga Endesa με ρεκόρ 6-3. Επιπλέον, είναι και η αντίπαλος του ΠΑΟΚ την Τετάρτη (20/11, 19:00) στην PAOK Sports Arena. Βαριά ήττα, 92-74, με τον αγώνα να έχει κριθεί, σχεδόν, από το πρώτο ημίχρονο (53-29).