Η Ρεάλ Μαδρίτης  νίκησε με 95-66 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ τη Μ. Παρασκευή και είναι η μοναδική με προβάδισμα 2-0 στις νίκες, στα playoffs της EuroLeague.

Αν κι έρχονταν από μακρά αγωνιστική κρίση, οι Ισπανοί επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους απέναντι στους Ισραηλινούς, κι είναι οι μόνοι που πάνε την επόμενη εβδομάδα για εκτός έδρας αγώνα ή αγώνες, δίχως την πίεση που έχουν Ολυμπιακός, Μπαρτσελόνα και Μιλάνο που έχασαν στην έδρα τους, από Μονακό, Μπάγερν και Εφές και είναι στο 1-1.

Σε αυτό συνετέλεσε η αγωνιστική αφέλεια της Μακάμπι, που μπήκε, μετά το 84-74 του πρώτου αγώνα, στο Wizink Center δίχως αίσθηση όσων απαιτούνται σε αυτό το επίπεδο.

Με άμυνα που θύμιζε… κώνους, δίχως να συμπληρώσει ομαδικά φάουλ, χάνοντας το 50% των ριμπάουντ στη ρακέτα της, η Μακάμπι άφησε την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κάνει “πασαρέλα” στο πρώτο ημίχρονο.

Προηγήθηκε 35-26 στο δεκάλεπτο κι έκλεισε το ημίχρονο στο 56-37 έχοντας επιχειρήσει 25 τρίποντα σε 20 λεπτά (8 εύστοχα), ενώ είχε 12/16 δίποντα.

Ο Πουαριέ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ (τα 6 επιθετικά) στο πρώτο 20άλεπτο όπου εάν η Ρεάλ έμπΑινε πιο συχνά στην αντίπαλη ρακέτα θα μπορούσε να σπάσει το ρεκόρ πόντων για ένα 20άλεπτο στην ιστορία των playoffs της Euroleague, που είναι 59 πόντοι.

Η ανάπαυλα δεν έβαλε μυαλό στους Ισραηλινούς.

Η Ρεάλ πήγε στο 62-37 μετά από 2:21 στην τρίτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκε με 74-48 και στο 77-48 με το 5ο τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ σε 9 προσπάθειες, μετά από 25 δεύτερα στην τελευταία περίοδο και ο αγώνας δεν είχε πλέον το παραμικρό ενδιαφέρον.

Ερτέλ και Τόμπκινς ήταν εκτός 12άδας για τη Ρεάλ, λόγω του παραπτώματός τους στην Αθήνα, αλλά πιθανόν να τους δούμε στη συνέχεια.

O Πουαριέ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους – 10 ριμπάουντ, 17 πέτυχε ο Γιουλ, 16 ο Γιαμπουσέλε για τη Ρεάλ.

Κανένας παίκτης της Μακάμπι δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κίναν Έβανς ήταν πρώτος της σκόρερ με 9, έχοντας τους 7 στην πρώτη περίοδο.

Από οκτώ πέτυχαν Γουίλμπεκιν, Γουίλιαμς, Ζίζιτς.

Τα δεκάλεπτα: 35-26, 56-37, 74-48, 95-66

EuroLeague: Το πανόραμα των playoffs