Tην πέμπτη του νίκη πέτυχε ο Άρης σε έναν επεισοδιακο αγώνα με το Λαύριο υποχρεώνοντάς το με 87-61 στην 8η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις!

Ακόμα μία νίκη για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη στο κατάμεστο Nick Gallis Hall, επικρατώντας του Λαυρίου με 87-61.

Στο 5-3 οι φορμαρισμένοι Θεσσαλονικείς, στο 0-8 η ομάδα του Χρήστου Σερέλη.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Νόα Χόρκλερ (15 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Βασίλης Τολιόπουλος (10 πόντοι, 10 ασίστ, 4 λάθη).

Αντίθετα, ο Μάρτιν Ρεμί και ο Τζάστιν Γκρέι ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν για το Λαύριο με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Σε ένα δυναμικό ξεκίνημα ο Άρης προηγήθηκε με 9-4 μετά από ένα προσωπικό σερί 7-0 του Χόρκλερ μετά από 3 αγωνιστικά λεπτά. Εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη του Λαυρίου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με +14 (25-11, 8′) με τον Καστρίτη να έχει πολλούς πρωταγωνιστές στο παρκέ. Ρεμί και Φλαγκ κατάφεραν να διορθώσουν την κατάσταση με το 25-18 στο 10′.

Με τον Ντουράμ να μπάινει στην εξίσωση των σκόρερς το σύνολο του Σερέλη κατάφερε να μειώσει στους 2 μετά από πολλή ώρα (28-26, 13′). Τα εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας έθεσαν εκτός κινδύνου τον Άρη, φτάνοντας στη μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς με +16 (48-32). Τελικά, ο Γκρέι με 3/3 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών διαμόρφωσε το 48-35 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή, οι γηπεδούχοι “πλήρωσαν” ένα νεκρό διάστημα με τον Ρεμί να σκοράρει πέντε διαδοχικούς πόντους και να μειώνει στους 8 (48-40). Με τον Τολιόπουλο πρωταγωνιστή οι “κίτρινοι” απομακρύνθηκαν ξανά σε απόσταση ικανοποιητική για να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα (65-51).

Η αντίσταση του Λαυρίου “έσβησε” στα τελευταία λεπτά και λόγω της κόπωσης με τη διαφορά να “γιγαντώνεται” σε 20+, ο χρόνος που απέμενε μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Ωστόσο, μετά από μία ένταση μεταξύ του Χρήστου Σερέλη και του διαιτητή Πουρσανίδη, ο τεχνικός των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε 1′ πριν το φινάλε. Την ίδια ώρα ο Καστρίτης “έριξε” στο παρκέ και τους “μικρούς” με το παιχνίδι τελικά να ολοκληρώνεται στο 87-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61.