Προμηθέας-Καρδίτσα

Κανένα πρόβλημα δεν είχε ο Προμηθέας Πάτρας για να επικρατήσει 96-79 της Καρδίτσας στο “Δ. Τόφαλος”, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan GBL.

Στο 3-1 ανέβηκε η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, στο 0-4 έπεσε εκείνη του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Κορυφαίος με διαφορά αναδείχθηκε ο Τζόρνταν Γουόκερ με 17 πόντους (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές) και 16 ασίστ για μόλις 2 λάθη σε 30:52!

Διψήφιοι σκόρερ των γηπεδούχων ήταν και οι Μιχάλης Λούντζης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ντιγουάν Ερνάντες (13 πόντοι), Κέι Τζέι Γουίλιαμς (13 πόντοι), Κένι Γουίλιαμς (11 πόντοι) και Τζόρνταν Βαρνάντο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Ματ Λιούις (17 πόντοι), Νέιτ Γουότσον (15 πόντοι), Λεωνίδας Κασελάκης (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γιώργος Καμπερίδης (12 πόντοι), πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν σε κακή μέρα επιθετικά τον Νόα Χόρχλερ με 3/13 σουτ και 3 λάθη.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν πολλές στα πρώτα 5,5 λεπτά, ώσπου ο Προμηθέας έκανε σερί 9-0 και λίγο αργότερα έκλεισε το α’ δεκάλεπτο στο +7.

Το πιο αξιοσημείωτο στοιχείο σε αυτό το διάστημα ήταν το υψηλό ποσοστό ευστοχίας των παικτών του Παπαθεοδώρου από την περιφέρεια.

Η Καρδίτσα άρχισε με 8-0 τη β’ περίοδο και κράτησε άποντους τους γηπεδούχους για σχεδόν τρία λεπτά, δείχνοντας ότι μπορεί να παραμείνει ανταγωνιστική και στο β’ ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, αποδείχθηκε μονόπλευρο (28-16) και το 75-59 δεν άφηνε πολλά περιθώρια στη θεσσαλική ομάδα, η οποία για πάνω από 6,5 λεπτά σκόραρε μόνο με βολές!

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν τη διαφορά έως το +26 (92-66).

Έκτοτε, ο αχαϊκός σύλλογος άφησε το γκάζι και οι φιλοξενούμενοι απλώς περιόρισαν την έκταση της ήττας, αφού οι 43 πόντοι του πρώτου μέρους έγιναν 36 στο δεύτερο.

Ο Προμηθέας κατέγραψε 30 ασίστ έναντι 18 της Καρδίτσας, η οποία μέτρησε 13/26 στο τρίποντο και 16/18 βολές.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 11/22 βολές (3/9 ο Λούντζης), αλλά το εκκωφαντικό 74% στο δίποντο και οι 13/29 προσπάθειες στο τρίποντο, σε συνδυασμό με τα 18 λάθη του αντιπάλου, αποδείχθηκαν καταλυτικά.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 47-43, 75-59, 96-79