Εφές

Η Αναντόλου Εφές πήρε ένα πολύ σημαντικό “διπλό” στη Λιθουανία με αντίαπλο τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 79-58, το βράδυ της Τρίτης (08/01) για τη 17η αγωνιστική της Euroleague.

Το ξεκίνημα του αγώνα μάς έδωσε την εντύπωση ότι Ζαλγκίρις Κάουνας και Αναντόλου Εφές θα μας χαρίσουν ένα ντέρμπι, για πολύ γερά νεύρα.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν κλειστό, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα και καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει μία διαφορά. Τελικά, η Εφές έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 2 πόντους (16-14).

Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στην Αναντόλου Εφές, η οποία ήταν καταιγιστική και πήρε ήδη πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ένα σημαντικό προβάδισμα.

Με τον Άντριεν Μοερμάν να σημειώνει τους 15 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο, Εφές προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους (38-22), για να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα στο +11 (40-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα στην εικόνα των δύο ομάδων και το σύνολο του Εργκίν Αταμάν κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά σε πολύ υψηλό επίπεδο και συγκεκριμένα στους 18 πόντους στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, καθώς δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να ρίξει τη διαφορά και σαν να μην ήταν αρκετό αυτό η Εφές μπόρεσε να προηγηθεί ακόμα και με 25 πόντους στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου (72-47).

Τελικά, η τουρκική ομάδα πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, με μεγάλη ευκολία με 79-58 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-6, ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχώρησε στο 7-10.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 29-40, 45-63, 58-79