Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε την Τρίτη η Δομινικανή Δημοκρατία με 75-67 επί της μαχητικής Ανγκόλα του Σίλβιο Ντε Σόουζα, που θα παίξει πλέον για τις θέσεις 17-32.

Στον πρώτο αγώνα του Α’ ομίλου, στη Μανίλα, στην 3η και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης κρίθηκε η πρωτιά στον όμιλο, ενώ έμεινε “ζωντανή” η ομάδα των Φιλιππίνων που αργότερα, θέλει νίκη με +12 πόντους επί της Ιταλίας, για να περάσει ως δεύτερη, ειδάλλως, είναι οι “Ατζούρι” αυτοί που συνεχίζουν στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου.

Η ομάδα του Νέστορ Γκαρσία έκανε 10-0 σερί στα 2,5 τελευταία λεπτά για να εξασφαλίσει τη νίκη, όταν ξέφυγε 75-65, από το 65-65 με το οποίο είχε ισοφαρίσει ο Σίλβιο Ντε Σόουζα.

Ο νέος σέντερ του Άρη πέτυχε τους οκτώ τελευταίους πόντους των Αφρικανών στον αγώνα κι ήταν μακράν ο κορυφαίος τους.

Τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους από 8/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, ενώ είχε 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 block.

Ο Μπρούνο Φερνάντο, των Ατλάντα Χοκς, πέτυχε 13 πόντους σε 17 λεπτά, αφού φορτώθηκε με φάουλ και αποβλήθηκε με 5 στο 34:47.

Αντίστοιχο και ακόμη πιο σημαντικό, ήταν το πρόβλημα του Καρλ Άντονι Τάουνς, της Δομινικανής Δημοκρατίας, με τα φάουλ. Έκανε δύο και χρεώθηκε με τεχνική ποινή σε μόλις τρία λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, έκανε το 4ο, μόλις ένα λεπτό στην τρίτη περίοδο κι έπαιξε περισσότερο στην Δ’.

Έμεινε στο παρκέ 15:06 για να πετύχει 8 πόντους, ενώ είχε και 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 blocks.

Ο Αντρές Φέλιζ “καθάρισε” -πάλι- στο τέλος για τους Δομινικανούς. Ο γκαρντ της Μπανταλόνα τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, έχοντας 10 κρίσιμους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Λιζ.

Οι μαχητικοί Ανγκολέζοι από την άλλη, πλήρωσαν την απελπιστική τους αστοχία από μακριά καθώς σε αγώνα που διεκδικούσαν έως το 38′, είχαν 2/21 τρίποντα και δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 21 επιθετικά τους ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 32-37, 50-49, 67-75