Με ήττα και για τη δεύτερη ελληνική ομάδα, τον Ολυμπιακό, άρχισε την Παρασκευή το ANGT Πάτρας της EuroLeague στο “Δ.Τόφαλος”.

Η επίλεκτη ομάδα της Πάτρας με προπονητή τον Πέτερι Κόπονεν, τους Λιοτόπουλο-Σπρίντζιο και πολλά ταλαντούχα παιδιά από όλη την Ευρώπη, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και με καλή άμυνα κράτησε τον Ολυμπιακό χαμηλά στο σκορ για το τελικό 79-50.

Ο Ισραηλινός Μπεν Σαράφ, εκ των πιο ταλαντούχων στο φετινό ANGT Πάτρας, πέτυχε 24 πόντους σε 20:33, πήρε 5 ριμπάουντ, έκανε 4 κλεψίματα και έδωσε 2 ασίστ για τους νικητές.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με το Νο2

Ο Μιχάλης Σπρίντζιος, του Λαυρίου, έπαιξε 18:24 και είχε 7 πόντους με 4/6 βολές, 0/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα 1 block, ενώ ο Λευτέρης Λιοτόπουλος της ΔΕΚΑ είχε σε 21:03, 6 πόντους από 4/4 βολές, 1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Απόστολος Παζιωτόπουλος (κεντρική φωτογραφία άρθρου) με 15 πόντους, έχοντας τους 13 από το πρώτο ημίχρονο. Ο Γιώργος Λαμπρόπουλος πέτυχε άλλους 13 και πήρε 12 ριμπάουντ για την ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη.

20:30 Βιλερμπάν-ANGT Πάτρας

Νίκη Αμαρουσίου: Τίμησε τον Πέτερι Κόπονεν στο φιλικό με την ANGT Team Πάτρας (gallery)

ANGT: Με Λιοτόπουλο-Σπρίντζιο η ANGT Πάτρας

ANGT Μονάχου: Νικήτρια η Ρεάλ, στην καλύτερη πεντάδα ο Σαμοντούροβ