Προμηθέας-Κολοσσός

Την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε 80-76 του Κολοσσού Ρόδου, έπειτα από ένα τρομερό ματς.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου άφησε πίσω της την ήττα από την Γκραν Κανάρια για το EuroCup και υποχρέωσε τον αντίπαλο στην πρώτη του απώλεια, έπειτα από πέντε σερί θετικά αποτελέσματα, ενώ παράλληλα υπερισχύει σε περίπτωση μεταξύ τους ισοβαθμίας, διότι στην αναμέτρηση του α’ γύρου είχε χάσει με 2 πόντους.

Συνεπώς, έπειτα από τη νίκη στη 14η αγωνιστική, η οποία είναι αφιερωμένη στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη Καμπανού, ο Προμηθέας ανέβηκε στο 8-6 και βάζει πλώρη για τετράδα.

Στον αντίποδα, στο ίδιο ρεκόρ έπεσε ο Κολοσσός, εν όψει του προγράμματος-φωτιά (εντός με Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα, εκτός με ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα, με Παναθηναϊκό για το ΟΠΑΠ Final 8 του Κυπέλλου, εντός με Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, εκτός με την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα).

Ο Προμηθέας, ο οποίος αγωνίστηκε χωρίς τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, είχε σε σπουδαία μέρα τον Τζο Τόμασον (24π.), πήρε αρκετά από τον Τζορτζ Κόντιτ (14π.-7ρ.), τον Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς (12π.-5ρ.) και τον Άντονι Κάουαν (10π.-9ασ.). Αντίθετα, ο Αρνόλντας Κουλμπόκα μάζεψε 7 ριμπάουντ, αλλά έβαλε μόλις 6 πόντους.

Ελλείψει Τι Τζέι Σταρκς, ο Κολοσσός πάλεψε για τη μεγάλη ανατροπή με τον Τζέιμς Γιανγκ (18π.-8ρ.), τον Κρις Κόφεϊ (15π.-12ρ.-4ασ.), τον Μάνο Χατζηδάκη (12π.) και τον Χάρη Γιαννόπουλο που έβαλε 13 πόντους στην πρώην ομάδα του.

Ο Προμηθέας είχε 53% στα διποντα, 30% στα τρίποντα και μόλις 70% στις βολές, ενώ ο Κολοσσός 42% στα δίποντα, 32% στα τρίποντα και 77% στις βολές.

Τέσσερα παραπάνω ριμπάουντ πήραν οι φιλοξενούμενοι, πέντε περισσότερες τάπες είχαν οι γηπεδούχοι, ισορροπία υπήρχε σε ασίστ (20-19), κλεψίματα (6-5) και λάθη (10-10).

Ο Κολοσσός δεν είχε τη φρεσκάδα προηγούμενων αναμετρήσεων, απόρροια και του γεγονότος ότι την Παρασκευή δεν ταξίδεψε το πρωί για την Αττική, αλλά με κάποια από τις τελευταίες πτήσεις.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η αποστολή να φτάσει μετά τα μεσάνυχτα στην Πάτρα και, κατά συνέπεια, οι παίκτες να επιβαρυνθούν στον τομέα της ανάπαυσης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η άμυνα των φιλοξενούμενων βαστούσε γερά, επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στον αντίπαλο, αλλά η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη.

Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις σε όλους τους τομείς, έβαλε τον εκκωφαντικό αριθμό των 35 πόντων στη δεύτερη περίοδο και έγινε το φαβορί για τη νίκη από τη στιγμή που έκλεισε το ημίχρονο στο +14.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το διάστημα από το 08:07 μέχρι το 05:08 του δευτέρου δεκαλέπτου, όταν οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι και οι γηπεδούχοι κατέγραψαν σερί 15-0.

Μέχρι το +19 ανέβασε τη διαφορά ο Προμηθέας (59-40) παρά το γεγονός ότι δεν σκόραρε στην τρίτη περίοδο ο Τόμασον που είχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, όμως, ως το τέλος του δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πέτυχε επιμέρους 9-1.

Θα μπορούσε, μάλιστα, να μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό η ομάδα της Ρόδου για πρώτη φορά μετά το 05:45 του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο ο επανακάμψας έπειτα από αρκετές ημέρες Χάρης Γιαννόπουλος, ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της τέταρτης περιόδου, αφού αν συνυπολογιστεί το 1-9 στο φινάλε της τρίτης, το επιμέρους έγινε 7-25 και το σκορ έγραψε 66-65 με 04:37 στο ρολόι!

Στο 01:59 ο Κολοσσός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά μετά το 17-20 της δεύτερης περιόδου, χάρη σε 2/2 βολές του Μάικλ Ντίξον.

Ο Προμηθέας τα βρήκε σκούρα, αλλά οι Κόντιτ και Κάουαν ανέβασαν ρυθμούς την κατάλληλη στιγμή. Στα 8” ο Κουλμπόκα ευστόχησε σε 2/2 βολές, έγραψε το 80-76 και όλα τελειώσαν. Ο Δημήτρης Κατσίβελης αστόχησε στο τρίποντο των 6” που θα έδινε λίγο ακόμα οξυγόνο στον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76