Βίρτους-Φενέρ

Έπειτα από ένα άκρως ισορροπημένο ματς, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 92-88 της Φενέρμπαχτσε και την υποχρέωσε σε τέταρτη σερί ήττα στη EuroLeague.

Κατά συνέπεια, η ιταλική ομάδα ανέβηκε στο 7-9, ενώ η τουρκική υποχώρησε στο 10-6, έχοντας πλέον ίδιο ρεκόρ με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Στα αξιοσημείωτα του ματς για τη 16η αγωνιστική, που έφερε ανεξίτηλη τη σφραγίδα του Μάρκο Μπελινέλι στο φινάλε, το γεγονός ότι ο Τόρνικε Σενγκέλια έφτασε τα 1.000 ριμπάουντ στη EuroLeague.

Από πλευράς νικητών ξεχώρισαν οι Μπελινέλι (18π.), Μαμ Τζαϊτέ (14π.-7ρ.), Νίκο Μανιόν (13π.), Κάιλ Γουίμς (12π.), Τζόρνταν Μίκι (11π.) και Σενγκέλια (11.π).

Στον αντίποδα, σε σπουδαία μέρα βρέθηκε ο Τζόναθαν Μότλεϊ (26π.-8ρ.), ενώ προσπάθησαν και οι Νικ Καλάθης (12π.-6ρ.), Σκότι Γουίλμπεκιν (12π.), Μάρκο Γκούντουριτς (11π.).

Επίσης, από πλευράς Βίρτους, ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 9 πόντους (όλους στο πρώτο δεκάλεπτο) και 5 ασίστ, ενώ για τη Φενέρ, ο Κώστας Αντετοκούνμπο έβαλε 8 πόντους.

Ελαφρώς καλύτερα μπήκε η Βίρτους, ωστόσο η Φενέρ απάντησε πολύ γρήγορα και έκτοτε το ματς πήγαινε πόντο-πόντο.

H πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με μίνι σερί 5-0 για την τουρκική ομάδα και τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να γράφει το 23-25 με βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ισόπαλο 46-46 έληξε το χορταστικό πρώτο ημίχρονο, με τον Νικ Μανιόν να σημειώνει το τελευταίο καλάθι (τρίποντο).

Ο Νικ Καλάθης έφτασε τους 10 πόντους με τρίποντο (62-66), ο Κάιλ Γουίμς κατέγραψε 4/5 τρίποντα και μείωσε (65-66), προτού ο Μάρκο Γκούντουριτς γράψει το 65-68 της τρίτης περιόδου.

Έπρεπε να φτάσουμε στα 04:43 πριν από τη λήξη για να προηγηθεί μία ομάδα με άνω των 4 πόντων διαφορά, μετά το 9-4 στο ξεκίνημα.

Αυτή ήταν η Βίρτους που, διά χειρός Μπελινέλι, έγραψε το 83-76 με γκολ-φάουλ. Το ματς είχε ψωμί ακόμα, δεδομένου ότι ο Μότλεϊ μείωσε σε 90-88 με 10” στο ρολόι. Ο Μπελινέλι, όμως, ευστόχησε σε 2/2 βολές και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88