Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία σπουδαία νίκη στην Ισπανία κόντρα στην Γκραν Κανάρια, με τον αγώνα να κρίνεται στην παράταση με 106-104 υπέρ των Ιταλών για την 21η αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Παρασκευής (01/02).

Στο ντεμπούτο του Τζέιμς Νάναλι, η Αρμάνι έχασε στην τελευταία περίοδο τον Μάικ Τζέιμς με 5 φάουλ και πιο πριν δύο βασικούς της παίκτες, τον Αρτούρας Γκουντάιτις και τον Κρίστιαν Μπερνς, αλλά έφυγε με τη νίκη από την Ισπανία χάρη στην ψυχραιμία του Αμερικανού γκαρντ, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους στην τελευταία περίοδο και στην παράταση, αλλά και το κρύο αίμα του Βλάντιμιρ Μίτσοβ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ήταν πιο προσεκτική τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό παιχνίδι της και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 10 πόντους (19-9) της Γκραν Κανάρια.

Ωστόσο, οι Ισπανοί επέστρεψαν άμεσα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο (28-27) και μπήκαν στη δεύτερη με την ίδια όρεξη και συνέπεια.

Με το σκορ στο 30-31, η Αρμάνι Μιλάνο έχασε τον Αρτούρας Γκουντάιτις, καθώς ο Λιθουανός σέντερ προσγειώθηκε άτσαλα σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ και χρειάστηκε φορείο για να αποχωρήσει από το παρκέ της Γκραν Κανάρια Αρένα.

Η ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία ήταν πολύ καλύτερη από την Αρμάνι καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο +7 (46-39).

Στην επανάληψη η Αρμάνι Μιλάνο ξεκίνησε την αντεπίθεσή της αφού η Γκραν Κανάρια έφτασε να προηγείται με 9 πόντους (64-55) και πέρασε μπροστά με ένα 10-0 σερί (65-64).

Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ροντέο με την Αρμάνι έχασε τον Μάικ Τζέιμς με 5 φάουλ, ο οποίος για άλλο ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλός επιθετικά, καθώς σημείωσε 22 πόντους, αλλά κέρδισε τον Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος μπήκε στα “παπούτσια” του Αμερικανού γκαρντ και οδήγησε επιθετικά την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι.

Με το σκορ στο 89-86 υπέρ της Αρμάνι, ο Μάρκους Έρικσον έχασε το πρώτο τρίποντο για να ισοφαρίσει τον αγώνα, αλλά σημείωσε ένα εκτός ισορροπίας σουτ από την κορυφή της ρακέτας και έστειλε ουσιαστικά το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η Αρμάνι Μιλάνο ήταν πιο ψύχραιμη από την Γκραν Κανάρια, αλλά χρειάστηκε κάπως και την “βοήθεια” των διαιτητών, καθώς οι τρεις άρχοντες της αναμέτρησης έδειξαν μία παραπάνω συμπάθεια στην ιταλική ομάδα.

Με αυτόν τον συνδυασμό, ήταν πολύ δύσκολο για την Γκραν Κανάρια να επιστρέψει εκ νέου στη διεκδίκηση του αγώνα και μοιραία έχασε από την Αρμάνι Μιλάνο με 106-104.

Πλέον η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι βρίσκεται στο 10-11 και ισοβαθμεί με την Μπασκόνια στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague, ενώ η Γκραν Κανάρια υποχώρησε στο 6-15.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89 (κ.α.), 104-106 (παρ.)