Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ ο Κολοσσός πέρασε σαν… σίφουνας (87-69) από την Πάτρα κερδίζοντας τον Απόλλωνα για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Μπραΐκοβιτς έκανε μεγάλο παιχνίδι πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Περάντες να κάνει επίσης σπουδαίο ματς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Η χαώδης διαφορά στα ριμπάουντ υπέρ των φιλοξενούμενων (51-23) εξηγεί και την μεγάλη διαφορά με την οποία επικράτησε ο Κολοσσός.

Στο 2-2 βρίσκεται η ομάδα της Ρόδου, στο 1-3 οι Πατρινοί έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του αγώνα ο Κολοσσός είχε το «πάνω χέρι» (16-27 στο 10’) με τους Μπράΐκοβιτς και Περάντες να δίνουν λύσεις. Οι παίκτες του Απόλλωνα προσπάθησαν με τους Τι Τζέι Σταρκς και Γουάσινγκτον να βάλουν ξανά μέσα στο ματς την ομάδα τους και το πέτυχαν, καθώς επέστρεψαν και πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (42-39 στο 20’) δείχνοντας ότι αποτελούν «σκληρό καρύδι» για τον αντίπαλο τους.

Στην επανάληψη όμως οι Ροδίτες μπήκαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 27-8 στο τρίτο 10λεπτο εξασφαλίζοντας μια διαφορά 16 πόντων (50-66 στο 30’). Βέβαια, στο 28’ αποχώρησε υποβασταζόμενος από το παρκέ ο Τι Τζέι Σταρκς με τις πρώτες εκτιμήσεις να μιλούν για πτόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο.

Το σοκ της αποχώρησης του καλύτερου παίκτη του Απόλλωνα ήταν μη διαχειρίσιμο για την ομάδα του Νίκου Βετούλα που με τη διαφορά στους 16 πόντους δεν μπόρεσε να επιστρέψει στν τελευταία περίοδο, καθώς δεν είχε λύσεις.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Λόρτος, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87.

Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Basket League 2023-24: Η βαθμολογία