Με νέο προπονητή τον Γιάννη Χριστόπουλο, ο Απόλλωνας Πάτρας πανηγύρισε τη νίκη μετά από δύο μήνες, αφού επιβλήθηκε με 71-60 του Λαυρίου στην Περιβόλα, στη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πριν από τον σημερινό αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν τα μεγαλύτερα ενεργά σερί ηττών στην κατηγορία.

Οκτώ συνεχόμενες ήττες μετρούσε ο Απόλλων (2-8), που είχε να νικήσει από την πρεμιέρα, την Καρδίτσα, στις 9 Οκτωβρίου!

Έξι συνεχόμενες ήττες έχει πλέον το Λαύριο (3-7), που έχει να νικήσει από την 4η αγωνιστική, στις 29 Οκτωβρίου.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους νικητές να είναι άστοχοι (26/59 σουτ) και τους ηττημένους απελπιστικά άστοχοι (20/57 σουτ)…

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Ρασάντ Βον (13π., 4ασ.), Χρήστος Σαλούστρος (10π., 9ρ.), Γάιος Σκορδιλης (10π.) από τον Απόλλωνα και οι Ξαβιέ Καστανέδα (13π.), Καλίντ Μουρ (10π., 10ρ.) από το Λαύριο.

Χωρίς τον Σταρκς παρατάχθηκε ο Απόλλωνας Πάτρας, χωρίς τον Καββαδά έπαιξε το Λαύριο.

Ο Απόλλωνας ήταν πολύ καλύτερος από το ξεκίνημα του αγώνα, είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 21 πόντους (51-30), 3:30 λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το Λαύριο μείωσε στους 11 πόντους (71-60) στο φινάλε, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικό σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 34-23, 51-34, 71-60.