Το Μαρούσι ήταν πιο ώριμο και με τον Σακούρ Τζούστον να βάζει την υπογραφή του στην τελευταία περίοδο πέρασε νικηφόρα (75-69) από το κλειστό της Περιβόλας απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, που μετά την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, βλέπει την παραμονή στην κατηγορία να γίνεται δύσκολη υπόθεση.

Η ομάδα των «βορείων προαστίων» είχε τον Σακούρ Τζούστον σε μεγάλη βραδιά (19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), αλλά και άξιο συμπαραστάτη τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (22 πόντους, 7 ριμπάουντ) που δεν είχε αντίπαλο στο «ζωγραφιστό».

Το Μαρούσι πλέον έχει ρεκόρ 3-5 και βλέπει την υλοποίηση του στόχου της παραμονής στην κατηγορία να έρχεται πιο κοντά, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για τον Απόλλωνα, που έχει ρεκόρ 1-7 και δυσκολεύει η ζωή όσον αφορά την υπόθεση σωτηρία!

Η εξέλιξη του αγώνα

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν «φτωχό» επιθετικά, καθώς οι δυο ομάδες πίεζαν στην άμυνα και το καλάθι έμοιαζε με… δαχτυλήθρα! Αυτό είχε ως συνέπεια στο πρώτο 10λεπτο οι Πατρινοί να προηγηθούν με το ισχνό 14-13, με τον Ντέσμοντ Γουάσινγκτον να παίζει και για τον Τι Τζέι Σταρκς, ο οποίος επέστρεψε, αλλά ήταν εμφανώς ανέτοιμος.

Το Μαρούσι από τη μεριά του ήταν «ατσάλι» με τους Ραντούλιτσα-Τζούστον να κυριαρχούν στη ρακέτα, ενώ ο Αϊζάια Μπρίσκοου σκόραρε από την περιφέρεια. Οι λύσεις του Τσαντ Μπράουν πλάι στον Ντέσμοντ Γουάσινγκτον επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κλείσουν το πρώτο 20λεπτο στο +3 (35-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τι Τζέι Σταρκς προσπαθούσε αλλά ήταν εμφανώς επηρεασμένος από την απουσία του λόγω του τραυματισμού του και δεν βοήθησε όσο θα περίμενε ο Κώστας Δελέγκος.

Το Μαρούσι επέμενε να ακουμπάει τη μπάλα σε Ραντούλιτσα και Τζούστον και δικαιώθηκε, καθώς ήταν μέσα στο ματς (54-54 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, όπου υπήρχε μεγάλη πίεση στους γηπεδούχους, εκείνοι επέλεξαν να επιτεθούν κυρίως με τον Γουάσινγκτον και να έχουν το πάνω χέρι μέχρι το 36’ (65-64).

Το Μαρούσι με 1/2 ελεύθερες βολές έφερε την απόλυτη ισορροπία (65-65) και εκεί «μίλησε» ο Αχμέτ Χιλ από τα 6.75 (65-68 στο 37’). Ο Απόλλωνας έκανε κακή επίθεση και ο Μπρίσκοου πήγε στην γραμμή της… φιλανθρωπίας. Εκεί, είχε 0/2 βολές, αλλά ούτε αυτό το αξιοποίησε η ομάδα της Πάτρας και στην επίθεση ο Αχμέτ Χιλ σκόραρε ξανά (65-70 στο 38.40’’) μεγαλώνοντας τη διαφορά.

Ο νεοφερμένος Ρασάντ Βον με 13 πόντους είχε μια θετική παρουσία, αλλά παρότι σκόραρε (67-70) οι φιλοξενούμενοι με τη σιγουριά που απέπνεε ο Ραντούλιτσα στις ελεύθερες βολές και ο Τζούστον στο σκορ το Μαρούσι πανηγύρισε εν τέλει μια μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 22 πόντους, αλλά ο πιο επιδραστικός στο ματς υπήρξε ο Σακούρ Τζούστον με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ. Με 14 πόντους τελείωσε ο Αϊζάια Μπρίσκοου και με 12 ο Αχμέτ Χιλ.

Από τους Πατρινούς ο Ντέσμοντ Γουάσινγκτον είχε 25 πόντους, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα. Θετική παρουσία είχε ο νεοφερμένος Ρασάντ Βον με 13 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75.

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Stoiximan Basket League 2023-24:  Η βαθμολογία