Σον Μίλερ Κολοσσός

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, o Κολοσσός Ρόδου πέρασε με 80-76 από την έδρα του Απόλλωνα Πάτρας, για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη, ο Κολοσσός (9-5) εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ενώ ο Απόλλωνας Πάτρας (5-9) δεν κατάφερε να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις.

Κορυφαίος των νικητών και καθοριστικός στο τέλος ήταν ο Σον Μίλερ (16π., 9ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ποτ (13π.), Φλόιντ (13π.), Γουίλιαμς (11π.), και Τιλί (10π.).

Ο Κολοσσός πήρε 43 ριμπάουντ έναντι 32 του Απόλλωνα.

Τσαλμπούρης (20π. με 7/21 σουτ, 12ρ.), Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (17π.) και Δίπλαρος (15π.), ξεχώρισαν από τους ηττημένους, με τον τελευταίο να κάνει δύο καθοριστικά λάθη στο φινάλε που έκριναν τον αγώνα. Ο Μπόγρης έμεινε άποντος στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Πάτρας.

Ο αγώνας:

Μετά το αρχικό 11-2 του Απόλλωνα με τον Δίπλαρο που ξεκίνησε φουριόζος, ο Κολοσσός αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα (14-15), για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 18-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης και πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά τεσσάρων πόντων (40-36).

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να ξεφεύγει με διαφορά 7 πόντων (45-38) και τον Κολοσσό να αντιδρά και με ένα επιμέρους 5-18, να προηγείται με 50-56 στο 30′. Ποτ, Μίλερ, Γουίλιαμς, Φλόιντ και Τιλί έδιναν επιθετικές λύσεις στον Κολοσσό.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι πίεσαν, όμως ο Κολοσσός κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 37′, όταν ο Απόλλωνας ισοφάρισε 70-70, στα 3’40” πριν το τέλος, με τους Τσαλμπούρη και Μήτρου-Λονγκ.

Μάλιστα, ο Μήτρου-Λονγκ έδωσε προβάδισμα στον Απόλλωνα ένα λεπτό πριν το τέλος (76-74), όμως ο Σον Μίλερ ισοφάρισε με κάρφωμα στα 36” (76-76).

Ο Δίπλαρος έκανε λάθος και ο Μίλερ έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό στα 10” (76-78). Ο Δίπλαρος έκανε νέο λάθος, ο Φλόιντ έβαλε 2/2 βολές στα 4” (76-80) και ο Κολοσσός έφυγε με το διπλό από την Πάτρα!

Tα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56, 76-80