Έπειτα από ένα τρομερό ματς με δύο παρατάσεις, ο Ηρακλής λύγισε 95-89 τον Απόλλωνα στην Πάτρα και αισιοδοξεί για το μέλλον.

O “γηραιός” πήρε τα ηνία για την αποφυγή της τελευταίας θέσης, αφενός μεν επειδή είναι +1 επικράτηση από τον Ιωνικό Νίκαιας (4-13 έναντι 3-14) αφετέρου δε επειδή τον είχε νικήσει (με +5) στο μεταξύ τους ματς του πρώτου γύρου.

Ο αγώνας της 9ης Απριλίου στο κλειστό του Πλάτωνα αναμένεται να κρίνει πολλά στη μάχη της παραμονής, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι και ο Απόλλωνας Πάτρας δεν μπορεί να αισθάνεται 100% άνετος με ρεκόρ 5-12.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Αποφασισμένος μπήκε ο Ηρακλής, καταγράφοντας ένα ξεγυρισμένο 14-2 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, προτού ο Γιώργος Τσαλμπούρης μειώσει με δύο σερί τρίποντα.

Η διαφορά επανήλθε στο +12 για τον “γηραιό”, αν και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με θετικό πρόσημο για τον Απόλλωνα από τη στιγμή που ο Τζέρελ Σίμονς έγραψε το 15-22 στην εκπνοή.

Ο Ηρακλής είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά κόλλησε στους 27 πόντους και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν 5-0 σερί, μειώνοντας σε 24-27.

Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 12-11, δείγμα της νευρικότητας στις τάξεις των δύο ομάδων και του βάρους που έπεσε στην άμυνα.

Η διαφορά κυμαινόταν από 3 έως 5 πόντους υπέρ του Ηρακλή, ο οποίος μετέτρεψε το 40-45 σε 42-53 και πήρε μια σεβαστή απόσταση εν όψει της συνέχεια του αγώνα.

Ο “γηραιός” κρατούσε γερά παρά την πίεση του Απόλλωνα και στα 10” ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ μείωσε με σουτ από τα 6 μέτρα (64-66).

Ο Τζαμάρ Έιμπραμς ευστόχησε σε 1/2 βολές, επομένως ο Απόλλωνας είχε μια τελευταία ευκαιρία για παράταση.

Ο Τσαλμπούρης ευστόχησε στο τρίποντο της εκπνοής και έγραψε το 67-67, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του.

Στην παράταση, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με 71-69, όμως, ο Ηρακλής απάντησε (71-74) και κρατούσε γερά το προβάδισμα.

Με το σκορ στο 78-79 και 11” να απομένουν, ο Δημήτρης Σταμάτης κλήθηκε να εκτελέσει βολές και… μιμήθηκε τον Έιμπραμς (1/2).

Ο Τρε ΜακΛιν, με τη σειρά του, μιμήθηκε τον Τσαλμπούρη, αν και προτίμησε τη μεγαλύτερη σιγουριά του διπόντου, που εν τέλει τον δικαίωσε στα 3”.

Το 80-80 σήμαινε δεύτερη παράταση, αλλά εκεί ο Ηρακλής δεν άφησε περιθώρια και πήρε τη σημαντική νίκη, από τη στιγμή που αποδείχθηκε εύστοχος στις 4 βολές που εκτέλεσε στα τελευταία 20”.

Σπουδαίο ματς από τους Κέισον Γουντς (21π. 4/7τρ.), Τζαμάρ Έιμπραμς (21π., 6/9 τρ., 5ρ.), Μπράντον Γκάρετ (18π., 9ρ.), Τόνι Ρότεν (17π.), Δημήτρη Σταμάτη (6ασ.).

Από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν 12 παραπάνω ριμπάουντ και υπερίσχυσαν σε δίποντα-βολές (όχι όμως στα τρίποντα), ο Γιώργος Τσαλμπούρης είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ 20π., 5ρ., ο Τζέρελ Σίμονς 17π. και ο Τρε ΜακΛιν 14π., 17ρ.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67, 80-80 παρ., 89-95 β’ παρ.