Ο Απόλλωνας (3-5) νίκησε και τον Κολοσσό Ρόδου (3-5) στην Πάτρα με 85-66, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφτασε τις τρεις νίκες ως γηπεδούχος σε συνολικά πέντε παιχνίδια στην Πάτρα, κάτι πολύ σημαντικό για την εξασφάλιση της παραμονής του.

Αντίθετα, εκείνη του Ηλία Παπαθεοδώρου, που προερχόταν από την επικράτηση επί της ΑΕΚ στη Ρόδο, υποχρεώθηκε σε πέμπτη ήττα σε ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ράιαν Τέιλορ (20π.) και ο Αντόνιο Λι Ντέιβις Τζούνιορ (17π., 6ρ.), γιος του Αντόνιο Ντέιβις που είχε έρθει στην Ελλάδα για τον Παναθηναϊκό το 1990. Πολύ καλός και ο Μαστρογιαννόπουλος με 11 πόντους χωρίς να χάσει σουτ.

Γιανίκ Μορέιρα (16π., 5ρ.) και Χάρης Γιαννόπουλος (15π., 5ρ.) δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν μία ακόμα εκτός έδρας ήττα του Κολοσσού.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου, ο Σταρκς του Κολοσσού τραυματίστηκε και πήγε απευθείας στα αποδυτήρια:

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, έχοντας επιθετική πολυφωνία και προηγήθηκαν με 23-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 11 πόντους, με τον Γιανίκ Μορέιρα (14π. στο πρώτο ημίχρονο) να κρατάει τον Κολοσσό στο παιχνίδι.

Οι Ροδίτες μείωσαν στους 2 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου (50-48) με τον Χάρη Γιαννόπουλο, όμως οι Πατρινοί διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα με τον Ράιαν Τέιλορ (60-57 στο 30′).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 21-4 το τελευταίο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστές τους ΤέιλορΝτέιβις και προηγήθηκαν με 81-61 στο 37′, φτάνοντας σε μια ακόμα σημαντική εντός έδρας νίκη με το τελικό 85-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66.