Μία πολύ άνετη νίκη με φόντο την παραμονή στην Basket League, πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε 72-62 του Λαυρίου.

Η αχαϊκή ομάδα ξεπέρασε εύκολα και γρήγορα την… επικίνδυνη εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή, φτάνοντας στην 6η νίκη του στο πρωτάθλημα σε σε 18 ματς.

Το Λαύριο, από την πλευρά του, το οποίο παρατάχθηκε χωρίς τον ασθενή Χρήστο Σερέλη στον πάγκο (κάθισε ο Σάββας Καμπερίδης), καθώς και τους Σάντερς (πειθαρχικό παράπτωμα), Πίπεν (τραυματίας), έπεσε στο 7-11.

Ο Τζέρελ Σίμονς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιώργος Τσαλμπούρης με νταμπλ-νταμπλ, ήτοι 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάρεντ Σάβατζ με 12 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με μπροστάρη τον Σίμονς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-0 και κυριάρχησαν στη μάχη των ριμπάουντ, στοιχείο που τους έφερε γρήγορα σε θέση οδηγού.

Το 25-12 της πρώτης περιόδου μαρτυρούσε ότι η αναμέτρηση ήταν μονόπλευρη, όπως επίσης και το… κοντινό 26-12 των ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο.

Οι 13 πόντοι του Σίμονς σε 20 λεπτά έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για το 41-23 του α’ μέρους, με τον Απόλλωνα να εμφανίζεται αναγεννημένος στο παρκέ του κλειστού της Περιβόλας.

Ποτέ δεν αισθάνθηκε πίεση η αχαϊκή ομάδα, αφού η διαφορά κυμαινόταν από +15 μέχρι +22, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +19.

Το μόνο που κατάφερε το Λαύριο ήταν να περιορίσει την έκταση της ήττας, καταγράφοντας επιμέρους 9-17 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-23, 63-45, 72-62