Νέντοβιτς 1

O Παναθηναϊκός (9-1) πέρασε σαν… σίφουνας (48-90) από την έδρα του Απόλλωνα Πάτρας (4-7), στον τελευταίο αγώνα της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Το ματς διεξήχθη με λιγοστούς θεατές, όμως οι “πράσινοι” πρόσφεραν θέαμα, ήταν πολύ σοβαροί σε άμυνα και επίθεση και έφτασαν στη νίκη από το πρώτο ημίχρονο (23-47).

Οι πόντοι από τον πάγκο ήταν 0-60, σε ένα απίστευτο στατιστικό στοιχείο!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Νεμάνια Νέντοβιτς (17π.), Λευτέρης Μποχωρίδης (17π.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Έβανς (12π.), Παπαπέτρου (10π.).

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τον Ντάριλ Μέικον που έχει ακόμα ενοχλήσεις στη γάμπα, ενώ εκτός δράσης παραμένει ο Λευτέρης Μαντζούκας.

Οι “πράσινοι” στρέφουν πλέον την προσοχή τους στον εκτός έδρας αγώνα με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές, την Παρασκευή (21/1, 19:30), για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί δεν είχαν στη σύνθεσή τους τους νεοαποκτηθέντες Ελάιζα Μήτρου-ΛονγκΤρε ΜακΛιν λόγω μη έγκαιρης έκδοσης των δελτίων τους, αλλά και τον τραυματία Γιώργο Διαμαντάκο και δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί, αφού δεν είχαν λύσεις από τον πάγκο.

Από την ομάδα της Πάτρας, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Τσαλμπούρης (13π.), Ντέιβις (12π., 8ρ.) και Τόμας (12π.).

Ο Απόλλωνας είχε 13/33 δίποντα και 4/23 τρίποντα…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-9 στο 5′ παίζοντας πολύ καλή άμυνα και χτυπώντας μέσα στη ρακέτα, όμως ο Απόλλωνας απάντησε από την περιφέρεια, πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα και ισοφάρισε 12-12 (7′).

Ο Νέντοβιτς μπήκε… ζεστός στο παρκέ και ο Παναθηναϊκός, με ένα σερί 0-7, προηγήθηκε 12-19, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 16-23.

Με ένα επιμέρους 2-28, με μποστάρηδες τους Νέντοβιτς-Μποχωρίδη, οι “πράσινοι” μετέτρεψαν το 16-19 (9′) σε 18-47 (17′) και… καθάρισαν πολύ νωρίς την υπόθεση-νίκη.

Με το σκορ στο 18-44, ο Πρίφτης πέρασε στο παρκέ τον 15χρονο Αβδάλα, 2:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου και ο νεαρός ευστόχησε αμέσως σε τρίποντο (18-47)! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 23-47, με ένα 5-0 του Απόλλωνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 30 πόντους (25-57, 27-59) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 37-68.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 42 πόντους, στο τελικό 48-90!

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 23-47, 37-68, 48-90