Σε ένα ματς-διαφήμιση του μπάσκετ, με πρωταγωνιστή της τελευταίας στιγμής τον Νίκο Δίπλαρο, ο Απόλλωνας Πάτρας λύγισε με 95-91 τον ΠΑΟΚ.

Ήταν τρομερό το ματς που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Stoiximan.gr Basket League.

Ο ελλιπέστατος ΠΑΟΚ (Τζος Κάρτερ, Μάλκολμ Γκρίφιν, Βλάντο Γιάνκοβιτς, Μάρβιν Τζόουνς) επέστρεψε από το -21 και διεκδίκησε στα ίσα το παιχνίδι.

Ο Ζερμέιν Λοβ, όμως, αποδείχθηκε μοιραίος στις δύο τελευταίες επιθέσεις του.

Στον αντίποδα, ο Ντεζόν Ντέιβις και ο Νίκος Δίπλαρος ήταν καθοριστικοί για τον Απόλλωνα Πάτρας.

Ο αγώνας:

Το buzzer beater του Νίκου Τσιακμά έφερε τους γηπεδούχους στο +7, με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι 27 πόντοι ενεργητικό ήταν ένα καλό νέο για τον Απόλλωνα, ο οποίος είχε συνεχώς τα ηνία.

Το 42-35 μετατράπηκε σε 53-37 με τη λήξη του ημιχρόνου, σκορ-θεμέλιο για νίκη. Αλίμονο…

Ο πληγωμένος και ελλιπής ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω με 58-39 και 65-44, αλλά δεν έριξε λευκή πετσέτα. Αρχικά, έτρεξε ένα σερί 12-0, μειώνοντας σε 65-56.

Ο Απόλλωνας ξεκόλλησε με μία βολή του Νίκου Δίπλαρου, όμως αδυνατούσε να βρει σκορ σε ροή αγώνα. Τελικά τα κατάφερε και στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε ΜΑΤΣΑΡΑ!

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε στα 05:48 με βολές του Ανδρέα Χριστοδούλου (78-79), ο Κόλμαν απάντησε (80-79), αλλά ο “δικέφαλος” πήρε τα ηνία, φτάνοντας ως το 85-89.

Ο Ντέιβιτς είχε τρίποντο στα 01:56, ο Δίπλαρος επανέφερε τον Απόλλωνα σε θέση οδηγού (91-89) στο 01:20, o Χριστοδούλου ισοφάρισε (91-91) και από τη στιγμή που ο Ντέιβις μπλόκαρε τον Λοβ ο Απόλλωνας είχε τον πρώτο λόγο.

Ο Λοβ έκανε φάουλ στον Δίπλαρο με 4” να απομένουν. Στις βολές ήταν εύστοχος (93-91). Ο Λοβ τα έκανε μαντάρα (και) στη συνέχεια, αφού ο Δίπλαρος τού έκλεψε την μπάλα και τον ώθησε σε αντιαθλητικό φάουλ. Ο Δίπλαρος ξαναπήγε στις βολές και… φινίτο.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91