Με μπροστάρη τον Τζέρελ Σίμονς των 20 πόντων, ο Απόλλωνας Πάτρας βγήκε νικητής στο ματς-θρίλερ κόντρα στο Περιστέρι (74-72) και κλείδωσε την παραμονή.

Στο ματς της Περιβόλας, το οποίο άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League, η ομάδα του Νίκου Βετούλα αποδείχθηκε ανώτερη στις λεπτομέρειες και έφτασε στο 7-12, ρεκόρ που τη φέρνει σε απόσταση ασφαλείας από Ιωνικό Νίκαιας και Ηρακλή.

Το Περιστέρι, από την πλευρά του, γνώρισε τρίτη διαδοχική ήττα (Ολυμπιακός, Λάρισα οι προηγούμενοι “θύτες”), με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 8-11 και να χάσει επιπλέον έδαφος στη μάχη για την οκτάδα.

Το σημείο που έκρινε την αναμέτρηση ήταν το σερί 11-0 που πέτυχε ο Απόλλωνας Πάτρας στο φινάλε (74-72 από 63-72), δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι δεν πέτυχαν ούτε καλάθι στα τελευταία 06:11 (η προσπάθεια του Στίβεν Γκρέι σε “νεκρό” χρόνο αποδείχθηκε εκπρόθεσμη).

Δείτε δύο σημαντικές φάσεις που έγιναν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα:

H τάπα του Μπόγρη στον Γκρέι

Το εκπρόθεσμο… σκαμπίλι του Γκρέι

Ο Απόλλωνας Πάτρας έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα. Αμέσως μετά, το Περιστέρι πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο του πρώτου δεκαλέπτου. Το σκορ ήταν χαμηλό και οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν έπειτα από αρκετή ώρα (36-34) με τον Γιώργο Μπόγρη, αν και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Το τρίποντο του Γκλεν Κόζι έγραψε το 39-40.

Το 39-42 στο ξεκίνημα του β’ μέρους μετατράπηκε σε 49-42 (δύο τρίποντα ο Τρε ΜακΛίν), αλλά σταδιακά το Περιστέρι ανέκτησε τα ηνία, κλείνοντας μάλιστα την τρίτη περίοδο στο +6 με λέι-απ του Δημήτρη Μωραΐτη στην εκπνοή.

Από το 08:18 μέχρι τα 02:02, όταν ο Τζέρελ Σίμονς πέτυχε με λέι-απ το 71-72, όλα τα καλάθια προήλθαν έξω από τη γραμμή των 6,75μ.

Ακολούθησε νέο τρίποντο, από τον Σίμονς, ο οποίος διαμόρφωσε το 74-72 στο 01:23. Αμφότερες οι ομάδες αστόχησαν στις επόμενες κατεβασιές τους, ώσπου ήρθε η ώρα της… κρίσης. Ο Κόζι έχασε τρίποντο στα 3”, ο Βασίλης Χρηστίδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ και μαζί την ύστατη προσπάθεια για παράταση, όμως, δεν βρήκε στόχο, προτού το σουτ του Γκρέι αποδειχθεί εκπρόθεσμο.

Ο Τζέρελ Σίμονς ήταν εκπληκτικός (20π., 7ασ.) και οδήγησε τον Απόλλωνα Πάτρας σε δεύτερη διαδοχική νίκη.

Δώδεκα πόντους προσέθεσε ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, 8 ριμπάουντ πήρε ο Γιώργος Μπόγρης, 5 ασίστ μοίρασε ο Νίκος Δίπλαρος.

Ο Στίβεν Γκρέι με 16 πόντους κατέθεσε τα περισσότερα στο σκοράρισμα από πλευράς Περιστερίου, το οποίο πάλεψε για τη νίκη και με τους Γκλεν Κόζι (14π.), Τεράν Πέτεγουεϊ (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72