Αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο προπονητής της Εθνικής Ιταλίας Τζιανμάρκο Ποτσέκο στον αγώνα του Σαββάτου με τη Δομινικανή Δημοκρατία που διεξάγεται στη Μανίλα για τον 1ο όμιλο της Α’ φάσης.

Ο Ποτσέκο δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές στο πρώτο ημίχρονο με τη δεύτερη στα 2:20 για το τέλος της β’ περιόδου, όταν διαμαρτυρήθηκε -δικαίως- για επιθετικό φάουλ του Καρλ Άντονι Τάουνς στον Τζιανπάολο Ρίτσι που χρεώθηκε αμυντικό.

Νωρίτερα είχε δεχτεί μια τεχνική ποινή με 2:43 για το Α’ δεκάλεπτο, πάλι σε προσπάθεια του Τάουνς στην επίθεση των Δομινικανών, με την Ιταλία να έχει συνολικά 4 τεχνικές ποινές στο πρώτο μισό!

Ο Ποτσέκο, μάζεψε τους παίκτες του, τούς μίλησε για λίγα δευτερόλεπτα, χαιρέτησε τον προπονητή των Δομινικανών, Νέστορ Γκαρσία και πήγε στα αποδυτήρια.

Καθήκοντα πρώτου ανέλαβε ο βοηθός του Ποτσέκο, ο Εντοάρντο Καζαλόνε.

Μεταξύ των τριών διαιτητών του αγώνα είναι και ο Έλληνας Γιώργος Πουρσανίδης.

Δείτε το σφύριγμα που προκάλεσε την αντίδραση του Ποτσέκο κι επέφερε τη δεύτερη τεχνική ποινή για την αποβολή του.