Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο έχασε από την Μπρίντιζι (92-89), πριν από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ ήττες γνώρισαν η Μπασκόνια και η Αναντολού Εφές, από την Μπιλμπάο (79-75) και την Μπαντίρμα (84-66), αντίστοιχα.

Η Αρμάνι Μιλάνο θα έρθει στην Αθήνα για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (17/10, 21:30), κουβαλώντας άλλη μία ήττα, τη δεύτερή της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε ισόπαλες Μιλάντο και Μπρίντιζι στο 22-22.

Στη συνέχεια η Μπρίντιζι εμφανίστηκε να πατά πολύ καλύτερα στο παρκέ και μπόρεσε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (46-53).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρίντιζι, αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League, διατήρησε το προβάδισμά της και αύξησε μάλιστα την υπέρ της διαφορά στο +13 πόντους (61-74), με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να αντιδρά τελικά στην τελευταία περίοδο.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό, παρά το γεγονός ότι μείωσε πάρα πολύ τη διαφορά (89-90 με βολές του Ροντρίγκες), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με 89-92.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στόουν με 26 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Μπράουν με 18. Για την Αρμάνι ο Σέρχι Ροντρίγκεθ πάλευε μόνος του, καθώς σταμάτησε στους 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-53, 45-61, 89-92

Σόκαρε και την Μπασκόνια η Μπιλμπάο

Μπιλμπάο

Η Μπιλμπάο έχει επιστρέψει με… άγριες διαθέσεις στη Liga Endesa, καθώς σημείωσε την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα της Μπασκόνια με 79-75, στο ντέρμπι των Βάσκων.

Από την αρχή οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ και ξεκίνησαν πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, προσφέροντας στον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο ένα κλειστό παιχνίδι, με το σκορ πολύ κοντά.

Η Μπιλμπάο φαινόταν να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν αυτή που κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς μπόρεσε να περάσει μπροστά (50-52), αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το +2 (57-55).

Εκεί έδειξαν μεγάλη συγκέντρωση στον στόχο τους, ο οποίος ήταν η κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, κάτι που κατάφεραν τελικά (79-75) και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-1.

Από την άλλη η Μπασκόνια βυθίστηκε ακόμη περισσότερο (1-3) και είναι έτοιμη να ταξιδέψει στην Κωνσταντινούπολη για τον πολύ δύσκολο αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε (17/10, 20:45).

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-40, 57-55, 79-75

“Έμεινε” από σκορ και ηττήθηκε από την Μπαντίρμα η Εφές

Η Αναντολού Εφές δεν διανύει και την καλύτερη περίοδό της, καθώς γνώρισε την ήττα από την Μπαντίρμα με 84-66.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, πάλεψε για ένα ημίχρονο (45-43), αλλά στο δεύτερο ήταν σαν να μην κατέβηκε στο παρκέ.

Εκεί, η Μπαντίρμα δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους πρωταθλητές Τουρκίας και έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση με 84-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν Σεχμούς Χαζέρ με 19 πόντους, ενώ άλλοι τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για την Εφές καλύτερος ήταν ο Κρις Σίνγκλετον με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπράιαντ Ντάνστον με 15.

Πλέον, η Εφές στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τη Βαλένθια (18/10, 22:00), για την τρίτη αγωνιστική της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-43, 65-58, 84-66