Την έκτη νίκη της στους επτά τελευταίους αγώνες της πέτυχε η Φενέρμπαχτσε με 73-68 επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και αρχίζει πλέον να πατάει στην οκτάδα.

Η επιστροφή της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο πάνω μισό της βαθμολογίας είναι πια θέμα χρόνου, αφού έχει βρει το δρόμο της, σταθεροποιεί την απόδοσή της και καλύπτει το χαμένο έδαφος.

Από την άλλη η Ζενίτ είναι μαζί με την Μπάγερν μοναδικές ομάδες με επτά νίκες, αλλά ήταν μαχητική, πάλεψε κι αν ο Βέστερμαν δεν έκανε το προσωπικό σερί των οκτώ πόντων στη Δ’ περίοδο, θα είχε καλύτερη τύχη.

Η Φενέρμπαχτσε έδειξε στο πρώτο ημίχρονο να υπερέχει χάρη στην παλιά, καλή συνταγή να “ταΐζει” τον Γιάν Βέσελι. Με τον Τσέχο να έχει 11 πόντους, η τουρκική ομάδα προηγήθηκε μέχρι και με 17 πόντους διαφοράς, 37-20, κάνοντας επιμέρους σκορ 18-5 στην β’ περίοδο!

Δείτε πώς ο Γιαν Βέσελι έστειλε τη Φενέρμπαχτσε στο +17 στο παρακάτω video:

Οι επτά συνεχόμενοι πόντοι του Όστιν Χόλινς για τη Ζενίτ, τη βοήθησαν να “ψαλλιδίσει” τη διαφορά, φτάνοντας στο 30-39 πριν τελειώσει το ημίχρονο με 32-41.

Όμως ο Γκουστάβο Αγιόν πέτυχε 9 πόντους στη γ’ περίοδο και μαζί με τον Γουίλ Τόμας φρόντισαν ώστε να βρει η ομάδα του Χουάν Πλάθα σταθερότητα μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, από όπου είχε αξιοσημείωτα ποσοστά ευστοχίας.

Οι Ρώσοι μείωσαν στους 3, 45-48 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος με 50-54.

Ο Λίο Βέστερμαν (13π.) πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του, με 3/3 σουτ στην Δ’ περίοδο κι η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με 10, 62-52 μετά από 32,5 λεπτά αγώνα.

Η Ζενίτ δεν εγκατέλειψε και επέστρεψε κυρίως με τον Αγιόν να κερδίζει φάουλ και να σκοράρει από τη γραμμή των βολών για να μειώσει στο 64-68.

allstarbasket.grΟ Κώστας Σλούκας (12π.) με 3/4 βολές έδωσε ξανά αέρα στην Φενέρμπαχτσε για το υπέρ της 71-64 με 74 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

H Ζενίτ μείωσε στη λήξη στο 68-73 με τρίποντο του Χόλινς.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 50-54, 68-73