Ο Προμηθέας επικράτησε με 81-66 του ΠΑΟΚ των έξι επαγγελματιών και έκανε το 1-0 στη σειρά για τα προημιτελικά της Betshop Basket League.

Ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος στο ”Δημήτριος Τόφαλος”, όπου και επικράτησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 81-66 του ”λειψού” ΠΑΟΚ. Ωραίο μπάσκετ από τους Πατρινούς απέναντι σε ένα σύνολο που προσπάθησε να καλύψει τη διαφορά στο τέλος.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος προσπάθησε να κουβαλήσει τον ”Δικέφαλο του Βορρά” σε ένα από τα δυσκολότερα παιχνίδια στην ιστορία του. Από την άλλη πλευρά, πολυφωνία για τους νικητές, με τον Τόνι Μέιερ να ηγείται στο σκοράρισμα με 16 πόντους.

Η πρώτη περίοδος ήταν ένα καλό ζέσταμα και για τους δυο, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το επιμέρους σκορ στο 21-11. Στο επόμενο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν τον ρυθμό, πήγαν σε γρήγορες επιθέσεις και αρκετά σουτ πίσω από τα 6,75 για να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο 48-30.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Προμηθέας διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους, αλλά οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με όσες δυνάμεις είχαν, έριχναν την ”απόσταση”. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν με 20-16 για το τελικό 81-66.

Στα highlights της αναμέτρησης, η χρησιμοποίηση των νεαρών του ΠΑΟΚ, Ιατρίδη, Τανούλη και Κόνσουλα για τουλάχιστον 1 λεπτό, παίρνοντας το βάπτισμα του… πυρός, αν κι ενδεχομένως να μπορούσαν να παίξουν και λίγο περισσότερο!

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 48-30, 65-46, 81-66