Ο Άρης αξιοποιώντας τη δύναμη της έδρας στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο και με τον Βασίλη Τολιόπουλο να ηγείται επιθετικά έχοντας τη συμπαράσταση του Κρις Μπάνκστον έφτασε στη νίκη (75-64) επί της ΑΕΚ για την 4η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη πλέον έχουν απολογισμό 3 νίκες και 1 ήττα, ενώ η ομάδα του Ζοάν Πλάθα μετράει μόλις 1 νίκη και 3 ήττες σ’ ένα κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Ο «δικέφαλος» δεν είχε στη 12αδα τους Κουζμίνσκας και Καμπενγκέλε, ενώ αγωνιστικά δεν βοήθησαν όσο θα περίμενε ο Ισπανός τεχνικός οι Ραντλ, ΜάκΛεμορ, Χολ και Τίλμαν. Ο Τζόρνταν ΜακΡέι πάλευε αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του στη επίθεση σ’ ένα γήπεδο-καμίνι και ήταν λογικό στο τέλος η «Ένωση» να λυγίσει.

Η άμυνα κυριάρχησε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς ο Άρης είχε το «πάνω χέρι» (22-15 στο 10’) με τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει τη διαφορά. Η «Ένωση» δυσκολεύονταν να φτάσει στο καλάθι, καθώς ο ΜακΡέι ήταν ο μόνος που ξεχώρισε, καθώς όλοι οι άλλοι ξένοι δεν είχαν σταθερότητα στην επίθεση. Ακόμη με 2/15 τρίποντα και μόλις 4/12 ελεύθερες βολές στο ημίχρονο το -7 (31-24 στο 20’) για την ΑΕΚ φάνταζε λίγο.

Στην επανάληψη, ο Άρης συνέχισε την πίεση στην άμυνα, ένα στοιχείο που είναι από τα καλύτερα στο παιχνίδι του και με τους Κατσίβελη, Χάρελ και Μπάνκστον (από τις τελευταίες προσθήκες της ομάδας) συμπλήρωσε τον επιθετικό «οίστρο» του Τολιόπουλου και «έχτισε» μια διαφορά (48-39 στο 28.30’’) που την διεύρυνε κι άλλο στην τελευταία περίοδο. Έφτασε ακόμη και στο +12 (60-48 στο 33’) και έκτοτε δεν αισθάνθηκε καμία απειλή.

Όσο κι αν προσπάθησε η ΑΕΚ να επιστρέψει αυτό φάνταζε αδύνατον, καθώς πέταξε πολλές βολές στα… σκουπίδια (17/34, 50%) και γνώρισε την ήττα από μια καλύτερη ομάδα στο παρκέ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσιμπούρης, Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 31-24, 52-44, 75-64.