ΑΡΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ Χάνλαν

Με όπλο την άμυνά του, ο Άρης (5-6) νίκησε εύκολα με 70-56 τον Απόλλωνα Πάτρας (4-8) στο Nick Galis Hall, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Καστρίτη επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες στο Πρωτάθλημα, ενώ οι Πατρινοί γνώρισαν τέταρτη σερί ήττα.

Ο Άρης επέστρεψε στην έδρα του μετά τις 5 Δεκεμβρίου όταν επικράτησε του Περιστερίου με 87-68 και με όπλο την άμυνά του έφτασε σε μία ακόμα εντός έδρας νίκη.

Ο Απόλλωνας σημείωσε στη Θεσσαλονίκη τη μοναδική νίκη του στα έξι παιχνίδια που έδωσε ως φιλοξενούμενος, επικρατώντας του Ηρακλή, όμως με 56 πόντους, 5/25 τρίποντα και 20 λάθη δεν είχε τύχη για “διπλό” στο Nick Galis Hall.

Ο αγώνας:

Μετά το αρχικό 5-6, ο Άρης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά η διαφορά δεν έφτασε σε διψήφια επίπεδα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-30).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασισμένοι, είχαν περισσότερες λύσεις και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους 14 πόντους (46-32).

Με τον Κέλι να ανεβάζει ρυθμούς, ο Άρης συντήρησε τη διψήφια διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 70-56.

Κέλι (18π., 11ρ.), Χάνλαν (18π.), Γουίλιαμς (12π., 8ρ.) και Κάουαν (10π., 6ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Τσαλμπούρης (12π., 6ρ.) ΜακΛίν (12π., 9ρ.) και Ντέιβις (11π., 7ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56