O Άρης Midea έχασε το τέταρτο δεκάλεπτο με 30-17 και τελικά και τον αγώνα με 68-78 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ το βράδι της Τετάρτης στο Nick Galis Hall, στην  4η αγωνιστική του EuroCup.

Δεν του άξιζε αυτή η κατάληξη, μετά από την προσπάθεια και την αποτελεσματικότητα στα 3/4 του αγώνα, όμως στο μπάσκετ μετράνε και τα 40 λεπτά, όπως μετράει και η πολυφωνία στο σκορ.

Διότι μόνο ο Ντε Τζούλιους και ο Τολιόπουλος δεν αρκούσαν, παρά την προσπάθεια πολλών παικτών σε άλλα κομμάτια, όπως του Λάντερς Νόλεϊ που θυμίζει λίγο Ρόνι Χάρελ,  στις λεπτομέρειες ενός αγώνα, στα μικρά πράγματα.

Ίσως οι προσθήκες που επίκεινται, μαζί με τη δουλειά για την απόκτηση της απαιτούμενης “χημείας” διορθώσουν την εικόνα, βελτιώσουν τον Άρη στη διαδρομή, υπάρχει δρόμος και περιθώριο σε μια μακρά κανονική περίοδο στον όμιλο του EuroCup.

Ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους πέτυχε 30 πόντους, 28 στο πρώτος μέρος, ενώ ο Τολιόπουλος είχε 16. Ο επόμενος σκόρερ του Άρη, είχε… 4 πόντους!

Ο Τζάστιν Σμιθ με 18 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας από την Ιερουσαλήμ, 14 τελικά έβαλε ο Χάρπερ, μετά τους 3 του πρώτου μέρους.

Αν κι άρχισε καλά, με προβάδισμα 7-2, ο Άρης αντιμετώπισε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Κρις Τζόνσον που στα πρώτα πέντε λεπτά, του έβαλε 9 πόντους!

Για αυτό η Χάποελ πήρε προβάδισμα 15-9 και λίγο αργότερα 21-13 για να κλείσει την Α’ περίοδο στο +6, 23-17.

Ο Άρης με τον χαρακτήρα που όλοι μάθαμε από πέρυσι… εμφανίστηκε στη Β’ περίοδο.

Η άμυνά του ήταν το σημείο αναφοράς και η δεύτερη παράμετρος ήταν ο Τολιόπουλος με τον Ντε Τζούλιους.

Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, ο Αμερικάνος συνέχισε ό,τι άρχισε στο Α’ δεκάλεπτο, με τη διαφορά ότι τώρα δεν ήταν μόνος του.

Τελείωσε το ημίχρονο με άριστα ποσοστά για 18 πόντους, κι ο Άρης βρέθηκε στο +7, 39-32, με επιμέρους σκορ 17-3 στα τελευταία 5:52 του ημιχρόνου!

Παρά την παροιμιώδη αστοχία της στις βολές σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Χάποελ ισορρόπησε τον αγώνα στην τρίτη περίοδο, αφού εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα δεν είχε τρίτο “πόλο” στην επίθεση”.

Για αυτό και επέστρεψε σύντομα από το -11, 43-32 στο 23΄για να φτάσει στο 45-41 στο 26΄και το 51-48 στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Ισοφάρισε δε στην αρχή της Δ’ περιόδου 51-51 και προσπέρασε, 53-54 ένα λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο, για να φτάσει στο +5, 60-55 μετά από 3:20.

Παρά τα τάιμ άουτ του Καστρίτη ο Άρης δεν μπορούσε να αναστρέψει την εικόνα του, ο αγώνας του έφευγε μέσα από τα χέρια του και οι Ισραηλινοί πήγαν με το τρίποντο του Χάρπερ στη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, το +10, 65-55 με 5 λεπτά για το φινάλε.

Πλέον η ροή του αγώνα έδειχνε ότι δεν υπήρχε γυρισμός, ο Άρης σαν να έμεινε κι από δυνάμεις, αλλά οφείλει να ανασυνταχθεί για τη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 39-32, 51-48, 68-78