Ο Άρης πήρε στην παράταση το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 83-78 επί του Ηρακλή την Κυριακή στο Nick Galis Hall, με τον Τζέιμς Κέλι, να αποδεικνύεται ο νέος του ηγέτης!

Ο Αμερικανός θύμισε, ειδικά στο πρώτο μισό κάτι από… Ρόι Τάρπλεϊ με 17 από τους συνολικά 29 του πόντους στο σημείο που ο Άρης δεν είχε καμία άλλη λύση, αλλά όταν μπήκαν στην εξίσωση κι άλλοι συμπαίκτες του, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, έδειξε τη δυναμική της.

Στο ντεμπούτο του Κώστα Μέξα στην Basket League, ο Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο μισό, απάντησε με επιμέρους σκορ 23-1, στο 12-4, ξεκίνημα του Άρη και προηγήθηκε και με +14 (34-20) πριν τελείωσει το ημίχρονο 37-32 (με 7 σερί πόντους του Κλόμπουτσαρ για τους γηπεδούχους).

www.allstarbasket.grΟ Ράιαν Τέιλορ είχε προλάβει να πετύχει 10 πόντους σε 3:45 αγώνα με 3/3 τρίποντα, ο Αγραβάνης (11π.) με τον Παπαδάκη (11π.) ήταν σταθερά καλοί, αλλά δεν υπήρχε απάντηση στο κρεσέντο του Κέλι.

Πάντως ο Ηρακλής άντεξε την αντεπίθεση του Άρη στην τρίτη περίοδο, επέστρεψε και πήρε προβάδισμα έξι πόντων, 67-73 με 1:50 για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Γιάκα Κλόμπουτσαρ, στο δικό του ντεμπούτο με τον Άρη, είχε 15 πόντους και μείωσε με τρεις βολές, σε 70-73 πριν ο Τζέιμς Κέλι ισοφαρίσει με γκολ φάουλ στο 73-73 στα 35”.

Ο αγώνας πήγε στην παράταση, όπου ο Κάουαν πέτυχε 6 πόντους, ο Γουίλιαμς 4 και ο Άρης ξέφυγε 83-75, πριν μειώσει με τρίποντο ο Ντάγκλας στο τελικό 83-78.

Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι, γεμάτο πάθος και ένταση στο σχεδόν γεμάτο Nick Galis Hall.

Οι δύο ομάδες έκαναν από 23 λάθη, ενώ έλειψαν οι συνεργασίες (ειδικά από τον Άρη) και κυριάρχησε το ταλέντο και οι προσωπικές προσπάθειες.

Στους 11 πόντους έφτασε ο Τζούιστον με προσφορά στην ανατροπή της τρίτης περιόδου για τον Άρη, με 12 τελείωσε ο Κάουαν και με 11 ο Γουίλιαμς.

Ο Ντάγκλας πήρε την “μπαγκέτα” του Ηρακλή στο δεύτερο μισό, όπως συνηθίζει, όταν πέτυχε 17 από τους 19 πόντους του.

Στους 10 έμεινε ο Τέιλορ που αντιμετώπισε και πρόβλημα τραυματισμού από το πρώτο μέρος, άλλους τόσους είχε ο Γούλριτζ, στην αφύπνιση των παικτών που ήταν υπό αντικατάσταση.

Ο Άρης βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-4, ο Ηρακλής έπεσε στο 1-5, στη δεύτερη φετινή του ήττα στην παράταση, κι ενώ σε 40άλεπτο, δεν έχει χάσει κανέναν αγώνα με περισσότερους από τρεις πόντους διαφοράς!!!

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 32-37, 60-56, 73-73 (κ.α.) 83-78 (παρ.)