Σπουδαία νίκη για τον Άρη κόντρα στην Καρδίτσα, επικράτησε με 85-68 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Την τέταρτη νίκη του σε επτά αναμετρήσεις πέτυχε ο Άρης, προστατεύοντας την έδρα του στη Θεσσαλονίκη.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχαν υπεροχή στα ριμπάουντ και ανάγκασαν σε πολλά λάθη την Καρδίτσα για το τελικό 85-68.

Στη μία νίκη μένει η ομάδα του Αγγέλου με 1-5, συνεχίζοντας στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

“Σύμμαχος” της ομάδας της Θεσσαλονίκης στη νίκη της η άμυνα της και η κυριαρχία της στα ριμπάουντ έχοντας 56 (τα 29 επιθετικά!) έναντι 35 της Καρδίτσας.

Ο Γιάννης Καστρίτης είδε την τριάδα Τολιόπουλος (15π., 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκούντγουιν (15 πόντους, 6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νότε (18 πόντους (6/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα)και 6 ριμπάουντ) να πρωταγωνιστούν από πλευράς των νικητών.

Οι Μπέιτμον και Ντελόριερ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσαν για τους Θεσσαλούς, όμως δεν ήταν αρκετό.

Ο αγώνας:

Εκμεταλλευόμενοι τα τέσσερα σερί λάθη της Καρδίτσας, ο Άρης προηγήθηκε με 8-2 μετά από 4′ στο παρκέ του Nick Gallis Hall. O Μπέιτμον ανέλαβε να διορθώσει την κατάσταση με το παιχνίδι να έρχεται ξανά στην ισορροπία (11-11 6′).

Ο Γκούντγουιν συνέχισε να σκοράρει για τους γηπεδούχους με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 15-13.

Με τη… second unite και την άμυνα του ο Άρης πάτησε γκάζι στη συνέχεια, παίρνοντας πολυτιμους πόντους από τους Σχίζα-Νότε (33-23 στο 16′).

Μάλιστα 5′ πριν το ημίχρονο υπήρξε ένταση μεταξύ του Γιάννη Αγραβάνη με τον Σανόγκο:

Ο Μπέιτμον συνέχισε να “παλεύει” μόνος του αλλά το επιμέρους σκορ 29-18 επέτρεψε στην ομάδα του Καστρίτη να πάει στα αποδύτηρια με 44-31.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, με συνεχόμενα τρίποντα του Νότε στο κατάμεστο “Αλεξάνδρειο“, εκτόξευσαν την τιμή της διαφορά μέχρι και στο +20 (56-36 στο 25′)!

Η χαλάρωση στην άμυνα, έδωσε στην Καρδίτσα την ευκαιρία να “ροκανίσει” τη διαφορά στους 9 (56-47) μέσα σε 2′, με το “δίδυμο” Πρίτζετ-Μπέιτμον.  Οι “κίτρινοι” δε δυσκολεύτηκαν να παραμείνουν σε απόσταση ασφαλείας, παρότι ο Ντελόριερ μείωσε ακόμα περισσότερο (61-53), όταν το ρολόι έδειξε 30′.

Το σύνολο του Αγγέλου συνέχισε να “πληγώνεται” από τα λάθη του με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 5-0 για να προηγηθούν ξανά με 13 πόντους. Η Καρδίτσα απάντησε με ισάριθμους πόντους και κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της για το “διπλό”.

Σανόγκο και Τολιόπουλος με συνέπεια πίσω από τα 6,75 πέτυχαν το 74-62 με 4′ στο χρονόμετρο για το φινάλε. Τα πολλά λάθη και στις δυο πλευρές του παρκέ στα τελευταία λεπτά διέκοψε το σερί 6-0 του Άρη, το οποίο επί της ουσίας “σφράγισε” τη νίκη των γηπεδούχων.

Η Καρδίτσα δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, φεύγοντας απογοητευμένη από τη Θεσσαλονίκη με το τελικό 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68.