Τρομερό παιχνίδι διεξήχθη στο ”Nick Galis’ Hall” με τον Κολοσσό Ρόδου (3-3) να ”αποδρά” με 87-85, στη δεύτερη παράταση, επί του Άρη (1-5), που ”βουλιάζει” έπειτα από έξι αγωνιστικές στην EKO Basket League. Συγκινητικός ο Μόρις που αποχώρησε με πόνους, ασταμάτητος ο Μπρέιζελτον, καθοριστικός ο Τζάκσον!

Ο αγώνας ήταν πολύ σημαντικός και για τις δυο ομάδες. Ο Άρης ήθελε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τέσσερις ήττες στη σειρά, ενώ ο Κολοσσός επιθυμούσε να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή επικράτηση επί του ΠΑΟΚ, ανεβαίνοντας στη βαθμολογία. Τελικά, οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο και τα κατάφεραν με τον Ντόνοβαν Τζάκσον που μπήκε ως αλλαγή στη θέση του ”καυτού” Τάιρον Μπρέιζελτον που αποβλήθηκε με 5 φάουλ!

Ο έμπειρος γκαρντ αστόχησε σε τρίποντο για το ”διπλό” στην κανονική περίοδο, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να επιστρέφει από το -7 του 36′ και ”αγγίζοντας” τη νίκη δίχως τις δυο παρατάσεις. Ο Μπρέιζελτον πήρε, πάλι, την ευθύνη και με δίποντο ισοφάρισε για το 77-77 της πρώτης παράτασης. Στη δεύτερη σημείωσε ένα μεγάλο τρίποντο με ταμπλό, όμως έκανε το τελευταίο του φάουλ και αποχώρησε, όπως νωρίτερα οι Τουτζιαράκης και Φλιώνης που ήταν πολύ κομβικοί στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Εν τέλει, ο Τζάκσον υπέγραψε την εξέλιξη του αγώνα με μεγάλο τρίποντο. Αν δεν είχε ευστοχήσει, ο Τάλτον θα μπορούσε να ήταν ο καθοριστικός, καθώς με δυο λέι-απ έδωσε προβάδισμα (84-82, 49′) στους γηπεδούχους, μπαίνοντας στα… παπούτσια του Μόρις που ήταν συγκινητικός, όμως αποχώρησε με πόνους στον αχίλλειο. Ο πρώην NBAer επέστρεψε και άλλαξε την εικόνα των ”κιτρίνων”. Σκόραρε 20 πόντους, κατέβασε 11 ριμπάουντ, έκανε 3 κλεψίματα, αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει έως το φινάλε, όσο και να το ήθελε.

Στα άσχημα αυτού του εντυπωσιακού αγώνα, η λιποθυμία ενός φιλάθλου του Άρη πριν από το τζάμπολ του έξτρα χρόνου. Δέχθηκε άμεσα την ιατρική βοήθεια και ανέκτησε τις αισθήσεις του, ώστε να συνεχιστεί κανονικά και ο αγώνας με την έγκριση των διαιτητών.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 29-36, 49-50, 71-71 (κ.δ.), 77-77 (1η παρ.), 85-87 (2η παρ.)