Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη του επί του Άρη πέτυχε το Σάββατο (30/10) το  Λαύριο με 73-69 στο Nick Galis Hall για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πιο “μυαλωμένο”, έμπειρο πια μετά από την περσινή του πορεία και με παίκτες αξίας, το Λαύριο megabolt δεν φοβήθηκε την έδρα και στις κρίσιμες στιγμές του αγώνα είχε τους παίκτες που “καθάρισαν” στα δύσκολα.

Με πιο προφανή την παρουσία του Τάισον Κάρτερ, ο οποίος πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάλιστα είχε 9 στην τρίτη περίοδο, όταν το Λαύριο έκανε το εις βάρος του 41-38 του ημιχρόνου, 48-57, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 52-57 και τους άλλους 4 στο τέλος του αγώνα για το 68-71 στα 50” και το 68-73 στα 19”.

Πλάι του, ο Τζέρι Σμιθ (κεντρική φωτογρταφία άρθρου) με 15 πόντους και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, όχι τόσο για τους 10 πόντους, αλλά για τα πολύτιμα ριμπάουντ που πήρε (8) κυρίως τα 3 επιθετικά που “πόνεσαν” στο τέλος τον Άρη!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν απελπιστικά άστοχη. Είχε 4/22 τρίποντα κι είναι ενδεικτικό ότι ο πρώτος σκόρερ της Stoiximan Basket League, Ολίβιερ Χάνλαν με μέσο όρο 25,8 πόντους, είχε 1/13 σουτ, 1/8 δίποντα και 0/5 τρίποντα και σκόραρε ουσιαστικά, μόνο με βολές (10/10).

Ο Ζέιριους Γουίλιαμς πέτυχε 18 πόντους και μάλιστα 8 ήταν συνεχόμενοι στο σημείο που ο Άρης αφυπνίστηκε στην τελευταία περίοδο και προσπέρασε 62-61.

Ο Γουίλιαμς

Όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν υπομονή, και γνώρισαν την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους, αφού πριν, είχαν νικήσει τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα!

Με 14 πόντους από τη ρακέτα, ο Άρης προηγήθηκε με 22-19 στην Α’ περίοδο, με 8 πόντους του Χάνλαν και 6 του Κώττα.

Το Λαύριο έμεινε κοντά στο σκορ λόγω των 8 πόντων του Νίκου Περσίδη με 2/2 τρίποντα, ωστόσο στο 2ο δεκάλεπτο, έκλεισε την άμυνά του.

Με τον Άρη να μην έχει αξιόπιστο μακρινό σουτ, η ομάδα του Σερέλη ανέκτησε τον έλεγχο του αγώνα και με την αφύπνιση του Τζέρι Σμιθ, πήρε προβάδισμα. Έκανε δε 7-0 για να περάσει με 38-32 με 2:35 για την ανάπαυλα.

www.allstarbasket.grΣε εκείνο το σημείο ο Γουίλιαμς έδωσε πολύτιμες λύσεις με 5 σερί πόντους και με τον Λόκετ (11 π. στο ημίχρονο)  στο τέλος, ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με 9-0 σερί και προβάδισμα 41-38.

Η εικόνα του, όμως στη συνέχεια ήταν κακή. Έμεινε άσφαιρος και μόνο ο Όμηρος Νετζήπογλου πέτυχε 4 σερί πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου για να τον κρατήσει σοτνω αγώνα, με 52-57.

Το Λαύριο έφτασε στη νίκη στο τέλος με τους Κακλαμανάκη-Κάρτερ και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-1 συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε… πέρυσι!