Άρης-Northwestern University

Παρά τις πολλές ελλείψεις, ο Άρης επικράτησε 69-67 του Northwestern University, σε φιλικό αγώνα που έγινε στο κλειστό του Ζωγράφου.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη ήταν ο Λάντερς Νόλεϊ με 21 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους προσέθεσε άλλους 10.

Οι “κίτρινοι” έπαιξαν χωρίς τους Λασέφσκι, Χοτζ, Χατζηδάκη, Γκιουζέλη, καθώς και τους νεοαποκτηθέντες Γούντμπερι και Μπανκς.

Στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Άρης βρισκόταν πίσω στο σκορ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο το Northwestern University προηγήθηκε 49-41.

Η αντίδραση, όμως, ήταν άμεση (49-49) και οι δύο ομάδες μπήκαν με διαφορά μόλις ενός πόντου στην τελευταία περίοδο (54-55).

Με τρίποντο του Τολιόπουλου και καλάθι του Νόλεϊ έγινε το 64-62, ενώ λίγο αργότερα ο Αμερικανός έγραψε το 67-66 και ο ΝτεΤζούλιους το 69-66.

Με το σκορ στο 69-67, στα 1’5” πριν από το τέλος, ο Μαντζούκας κέρδισε την κατοχή και ο Άρης πήρε τη νίκη γοήτρου.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-40, 54-55, 69-67

ΑΡΗΣ: Nolley 21 (3), Τολιόπουλος 9 (2), DeJulius 10 (1), Μποχωρίδης 4, Clay 2, Roberts 8, Μαντζούκας 7 (1), Καζαμίας 2, Πουρλίδας 6 (2).

NORTHWESTERN UNIVERSITY: Leach 9 (1), Martinelli 13 (1), Barkley 3, Fitzmorris, Clayton 2, Mullins 6, Windham 5 (1), Hunger 12, Smith 1, Ciaravino 16 (3).