Με ένα πολύ καλό πρώτο μισό, όπου προηγήθηκε και με 20 πόντους διαφοράς, ο Ολυμπιακός άντεξε στην αντεπίθεση του Άρη και του  Ολιβιέ Χάνλαν, νικώντας 87-76 στο Nick Galis Hall, τη Δευτέρα.

Ήταν εξ αναβολής αγώνας, για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League κι έγινε υπό το βάρος της δολοφονίας του 19χρονου Άλκη Καμπανού, τη μνήμη του οποίου τίμησαν οι δύο ομάδες, πριν από το τζάμπολ, όπως και στο 19ο λεπτό, με τη διακοπή της αναμέτρησης.

Με εννέα διαθέσιμους παίκτες και κυρίως, χωρίς τον Τζέιμς Κέλι, λόγω του προσωπικού του ζητήματος που τον ανάγκασε να μεταβεί στις ΗΠΑ, ο Άρης έμοιαζε ανίσχυρος απέναντι στον πιο πλήρη κι ασφαλώς πολύ πιο ποιοτικό Ολυμπιακό.

Ο Χάνλαν με 35 πόντους, έβαλε δύσκολα στους “ερυθρόλευκους” στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά Βεζένκοφ (18π.) και ΜακΚίσικ (17π.) συν τον Σλούκα (10π.-7ασίστ) κράτησαν το προβάδισμα και τη νίκη για την ομάδα τους, παρά το κακό της δεύτερο μισό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός, έμοιαζε σαρωτικός στο πρώτο μισό του αγώνα κι αμέσως έβαλε βάσεις για να χτίσει μια μεγάλη διαφορά.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει 10 πόντους από την πρώτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 20-9 μετά από 7,5 λεπτά αγώνα και έφτασαν στο +13, 25-12.

www.allstarbasket.grΣτη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά του ΜακΚίσικ να σημειώσει 10 πόντους σε μια περίοδο, με την ποιότητα του Ολυμπιακού να ξεδιπλώνεται σε κάθε σπιθαμή του παρκέ.

Το καλό για τον Άρη ήταν πώς βρήκε ρυθμό ο Χάνλαν, που πέτυχε 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε η διαφορά δεν ξέφυγε περισσότερο από τους 20 πόντους (40-20) που ήταν η μεγαλύτερη τιμή της, πριν τελειώσει το ημίχρονο με 51-33.

Η διαφορά έφερε χαλαρότητα στον Ολυμπιακό, που έκανε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο επέτρεψε στον Άρη να μειώσει αισθητά.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που είχαν 4 λάθη στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, έκαναν 5 στο Γ’ δεκάλεπτο, είχαν βεβιασμένες επιλογές και νωθρότητα στο αμυντικό κομμάτι.

Ο Ζάιρους Γουίλιαμς μπήκε σε ρυθμό, ο Χάνλαν συνέχισε κι η διαφορά μειώθηκε στο 50-62 στα 30 λεπτά, για να φτάσει σε μονοψήφιο όταν στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Χάνλαν μείωσε με τρίποντο σε 53-62!

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βάλει την μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα κυρίως με τον Μάρτιν, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ΜακΚίσικ κράτησε την ομάδα του εκεί που έδειχνε να “τρακάρει” στην άμυνα του Άρη που είχε δυναμώσει.

Κι εκεί που ο Ολυμπιακός έδειχνε να αρχίζει να δημιουργεί πάλι διαφορά, η δράση του ασταμάτητου Χάνλαν κι ένα καλάθι του Λόκετ έφεραν τη διαφορά πάλι σε μονοψήφια επίπεδα.

Μάλιστα με 3:28 για τη λήξη, μετά το καλάθι του Λόκετ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας.

Με τη βολή, ο Άρης μείωσε στους επτά πόντους, 68-75 στη μικρότερη διαφορά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα!

www.allstarbasket.grΒεζένκοφ και Γουόκαπ έβαλαν τέλος στην αντεπίθεση του Άρη, μετά το 73-80, με τον Αμερικανό να ευστοχεί στο τρίποντο, με ένα λεπτό για το τέλος για το 85-73, πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας με 87-76 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, με ρεκόρ 12-1, ενώ ο Άρης έχει πλέον 5-8.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87