Συνήθεια έκανε πλέον ο Αρης τις εντός έδρας νίκες επί του Παναθηναϊκού, αφού μετά την περσινή (81-71) τον νίκησε και φέτος 69-65 στο Nick Gallis Hall στην πρεμιέρα της Basket League!

Aν κι έχασε διαφορά 15 πόντων (35-20) και βρέθηκε στο -4 (51-55) βρήκε τις λύσεις και με πρωταγωνιστές τους Γκούντογουιν (19π., 12 ριμπ,. τα 7 επιθετικά), Νότε (13π.), Χάγκινς (11π., 8 ασίστ) έφτασε σε σπουδαία νίκη!

Ο Παναθηναϊκός… απουσίασε από το πρώτο 22λεπτο του αγώνα, κι όταν συνήλθε έδειχνε να παίρνει τον έλεγχο στα χέρια του.

Έχασε όμως τα ριμπάουντ, έκανε πολλά λάθη (19) δεν έκανε σωστές επιλογές στο τέλος και η ανατροπή που πέτυχε ήταν προσωρινή.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς είχε 13 πόντους, τους 12 στο δεύτερο μισό, από 10 είχαν Παπαγιάννης, Γκριγκόνις, Λι.

Το περιφερειακό σουτ ήταν το στοιχείο στο οποίο στηρίχτηκαν οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα, ενώ ο Παναθηναϊκός είχε προφανή στόχο να χτυπήσει μέσα από τη ρακέτα.

Το Α’ δεκάλεπτο έμοιαζε ισορροπημένο, 16-15 με τον Άρη να ‘χει 4/9 τρίποντα ένανρτι μόλις 1/5 στα δίποντα, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός είχε 7/10 στη ρακέτα, αλλά 0/4 τρίποντα, απέναντι σε άμυνα ζώνης.

Με τις άμυνες να παίζουν κυρίαρχο ρόλο ο Άρης άρχισε να χτίζει διαφορά, αφού στη β’ περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν ήταν απλά άστοχος, αλλά έκανε και πολλά λάθη.

Η ομάδα του Ράντονιτς πέτυχε μόλις 5 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα (0/11 στο 20άλεπτο δηλαδή οι “πράσινοι”) και 3/6 βολές (6/12 ημίχρονο, οι 1/6 από τον Γουίλιαμς) εμώ έκανε 8 λάθη κι έκλεισε με 12 το ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 29-20!

Μεγάλο μέρος της εικόνα αυτής, ασφαλώς και πιστώνεται στη σωστή άμυνα των παικτών του Άρη, κι ειδικά μέσα στη ρακέτα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

www.allstarbasket.grΗ ομάδα του Καστρίτη άρχισε με την ίδια αποτελεσματικότητα την τρίτη περίοδο και στα δύο κομμάτια του γηπέδου. Έκανε εκκίνηση με 6-0 για το +15, 35-20 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί πάλι να σκοράρει!

Το “ρόδι, το έσπασε” ο Μποχωρίδης στα παλιά του λημέρια, με το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού μετά από 23 λεπτά αγώνα και 12 άστοχα.

Οι τέσσερις σερί πόντοι του Παπαγιάννη έδειξαν ότι οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν σφυγμό και ήρθαν και τα τρίποντα των Γκριγκόνις-Λι, για να μαζέψουν κι άλλο τη διαφορά, στους 6 πόντους, 39-33 μετά από 5:07 αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού αίφνης είχε μεταμορφωθεί κι έδινε την ενέργεια και στην επίθεση. Λι-Άντριους αλλά κι ο Γουίλιαμς, ανέβασαν την πίεση της ομάδας τους.

Ήταν η σειρά του Άρη να κάνει λάθη και να μην βρει τα μακρινά σουτ, κι η ευστοχία που κάποια στιγμή ήλθε, για τους φιλοξενούμενους έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 43-42 μετά από 28:48 αγώνα.

Είναι ενδεικτικό ότι οι παίκτες του Ράντονιτς είχαν 5/6 τρίποντα έως το προσπέρασμα!

www.allstarbasket.grΟ Ντέρικ Γουίλιαμς είχε μπει για τα καλά στο ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο μισό, κι είχε ήδη 11 πόντους μετά από 12,5 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του στο +4, 53-49.

Ο Τζι Ντι Νότε κράτησε προσωρινά όρθιο τον Άρη στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού, τόσο στην επίθεση όσο και με την αμυντική του προσπάθεια, ενώ ο Γκούντγουιν, που ήταν από τους ελάχιστους θετικούς παίκτες των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε κάποιες μάχες, κι αύξησε πάλι την αυτοπεποίθηση συμπαικτών αλλά κι εξέδρας.

Με τρίποντο του Χάγκινς, ο Άρης απάντησε με 5-0 στο προβάδισμα 54-57 του Παναθηναϊκού από προσπάθειες του Πονίτκα και πλέον το ντέρμπι άρχισε πάλι για τα καλά.

Ήταν η σειρά των Σανόγκο-Γκούντγουοιν, να “υπογράψουν” 4-0 σερί για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν στο +5, 63-58, με 3:17 για τη λήξη, σε ένα διάστημα που ο Άντριους είχε 4 φάουλ κι ήταν στον πάγκο, ο Λι δεν αρκούσε κι η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε πάψει να είναι αποτελεσματική.

Παράληλλα αναλώθηκαν σε μακρινά σουτ, αντί να μπουν στη ρακέτα και να πάρουν κάτι περισσότερο από τον Γουίλιαμς που είχε ρυθμό, κι ενώ κι ο Πονίτκα που έχει την ικανότητα στα drive είχε γίνει αλλαγή.

www.allstarbasket.grΠαρ’ όλα αυτά, δύο καλές άμυνες των φιλοξενούμενων, έφεραν τον αγώνα πάλι στα ίσια 63-63 στο 38′.

Τη διαφορά την έκανε στο τέλος η ορθότητα των επιλογών.

Από τη μία, ο Τζος Χάγκινς με μυαλό, έδωσε μια ασίστ και πέτυχε λέι απ στα 3” για τη λήξη επίθεσης του Άρη, για το 68-65 στα 28”

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός δεν εκδήλωσε την προτελευταία του, επίθεση εντός 24” και στα 10” για τη λήξη, ο Μποχωρίδης έκανε βήματα.

Ο Νότε πήγε στα 9” στη γραμμή των βολών, είχε 1/2 για το 69-65, ο Γκριγκόνις έχασε τρίποντο, αλλά στους -4 κι οι πανηγυρισμοί στο Nick Galis Hall για τη νίκη του Άρη είχαν αρχίσει!

Tα δεκάλεπτα: 16-15, 29-20, 45-45, 69-65