Με τον Καναδό Ολίβιερ Χάνλαν να κάνει φανταστική εμφάνιση ο Άρης γύρισε από το -19 του ημιχρόνου και νίκησε με 81-71 τον Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ το βράδυ της Κυριακής στο Nick Galis Hall, στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League.

Ο Χάνλαν πέτυχε 35 πόντους (13 στο πρώτο ημίχρονο, 22 στο δεύτερο) με 9/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/6 βολές και αποτέλεσε τον απόλυτο πρωταγωνιστή της θριαμβευτικής εκκίνησης της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στο Πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 43-24 στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 57-28 (!!!) στο δεύτερο μισό, για να φτάσουν πανηγυρικά σε μια μεγάλη νίκη, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους τους.

Είναι δε η πρώτη νίκη του Άρη επί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα από τα Playoffs του 2016, όταν με προπονητή τον νυν coach του Παναθηναϊκού, Δημήτρη Πρίφτη και παίκτη του τον αποψινό αντίπαλό του, Οκάρο Γουάιτ είχε νικήσει με 56-50!

Από τότε μεσολάβησε 11-0 σερί νικών του Παναθηναϊκού!

Ο Παναθηναϊκός του δευτέρου ημιχρόνου, προβλημάτισε, ήταν μια ομάδα που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μέγεθός της κι αναλώθηκε σε σωρεία μακρινών σουτ.

Είναι ενδεικτικό ότι συνολικά ο Παναθηναϊκός επιχείρησε 36 τρίποντα, έναντι μόλις 22 προσπαθειών για δύο πόντους και παρά την αποτελεσματικότητά του.

Διότι τελείωσε το ημίχρονο με 9/9 δίποντα και τον αγώνα με 15/22, ενώ από τα 6.75μ., είχε  25% με 9/36!

Ο Όμηρος Νετζήπογλου επιβεβαίωσε με την εκκίνηση της νέας χρονιάς ότι έχει, όχι απλά το μέλλον και το παρόν, αφού πέτυχε 13 πόντους κι ήταν καθοριστικός επίσης στην εικόνα του δευτέρου μέρους.

Μεγάλη κι η συνεισφορά του Θωμά Κώττα στην Γ’ περίοδο, όπου πέτυχε και τους 7 πόντους του.

Ο Τζούιστον είχε 12 για τους νικητές που στηρίχτηκαν στην άμυνά τους, πλην του Χάνλαν, για τη μεγάλη ανατροπή.

O Κέντρικ Πέρι με τον Οκάρο Γουάιτ πέτυχαν από 12 πόντους για τον Παναθηναϊκό και από 10 οι Νεμάνια Νέντοβιτς, Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71.

Άρης (Καστρίτης): Κάουαν 3, Νετζήπογλου 13, Γουίλιαμς 9 (1), Χάνλαν 35 (4), Κώττας 7, Τζούστον 12, Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1), Παπαπέτρου 8, Γουάιτ 12 (2), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2).