Ο Άρης πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης τη Μ. Τετάρτη, κερδίζοντας με 77-76 τον ΠΑΟΚ στο Nick Galis Hall για την 23η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Ήταν ένα δραματικό παιχνίδι, που καθήλωσε όποιον το παρακολούθησε με την εξέλιξή του και ειδικά, με το φινάλε!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11 πόντους στην αρχή της Δ’ περιόδου (66-55) όμως στη συνέχεια δεν βρήκε σκορ, ήταν πολύ άστοχος κι ο Άρης ροκάνισε τη διαφορά για να φτάσει στην ανατροπή και νίκη.

Το μεγάλο τρίποντο του Πουλιανίτη στα 67 δευτερόλεπτα, έβαλε μπροστά τον Άρη 75-74, ο Λοβ έκανε το 75-76 από τη γραμμή των βολών στα 26”, ο Κάουαν στα 17” το 77-76 για τον Άρη, πάλι από τις βολές.

Στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ ο Φιλ Γκριν έχασε το σουτ κι ο Άρης πανηγύρισε μια ακόμα νίκη!

Έφτασε δε το ρεκόρ του στο 10-12, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στο 8-12.

Με πρωταγωνιστή τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και ανέβασε την ψυχολογία του με τα τρία τρίποντα του Αμερικανού που είχε 11 πόντους σε 4:09 παιχνιδιού!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-7 και 21-13 με 2:33 για το δεκάλεπτο, όμως ο Άρης αντέδρασε άμεσα!

Πρόλαβε να κάνει σερί 9-0 μέχρι τη λήξη της περιόδου και πήρε το προβάδισμα με 22-21 με buzzer beater του Κάουαν, που πήρε επιθετικό ριμπάουντ από τη δική του χαμένη βολή, μετά από το καλάθι και φάουλ που μείωσε σε 20-21!

Ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά, το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, ενώ οι άμυνες πολλές φορές ξεπερνούσαν τα όρια του νόμιμου.

Ο Όμηρος Νετζήπογλου πέτυχε αποφασιστικής σημασίας καλάθια, ο Ντιμίτρι Ρίβερς απάντησε για τον ΠΑΟΚ, βάζοντας 10 πόντους στη β’ περίοδο, αλλά Κέλι και Γουίλιαμς βοήθησαν την ομάδα του Καστρίτη να πάει στα αποδυτήρια με +3, 39-36.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο κυρίαρχος της τρίτης περιόδου. Με σωστές επιλογές, βρήκε καλά ποσοστά κι άφησε τον Άρη να “πετάει στα σκουπίδια” τις βολές από τα φάουλ που κέρδιζε.

Ο Φιλ Γκριν με τον Νέιτ Ρένφρο, είχαν σημαντική συμβολή στην παρουσία του ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 64-55 στο δεκάλεπτο κι έφτασε στο 66-55 στην έναρξη του τελευταίου!

Ο Άρης δεν τα παράτησε.

Με οδηγό την άμυνά του, κράτησε “άσφαιρο” για πολύ ώρα τον ΠΑΟΚ και μείωσε τη διαφορά. Έκανε 10-0 σερί για το 65-66, ισοφάρισε 69-69 και προσπέρασε 75-74, με το τρίποντο του Πουλιανίτη, απαντώντας στο 5-0 σερί του ΠΑΟΚ για το 74-69!

Ο Κέλι έχασε δύο βολές στα 39” με το σκορ στο 75-74 για την ομάδα του, σε μια βραδιά που είχε 4/13 από τη γραμμή!

www.allstarbasket.grΟ Λοβ με τη σειρά του είχε 2/2 για το 75-76 στα 26” κι ο Κάουαν έκανε το 77-76, πάλι από τη γραμμή των βολών στα 17”.

Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση, ο Γκριν πήρε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στον Άρη!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 79-76

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες:

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

Άρης-ΠΑΟΚ: Ένταση και ολιγόλεπτη διακοπή στην εκκίνηση του ντέρμπι (vids & pics)