Ο Προμηθέας μετά το πρώτο 10λεπτο πάτησε… γκάζι και χάθηκε από το ραντάρ του Άρη παίρνοντας μια πολύ σημαντική και άνετη νίκη (77-73) στο «Nick Galis Hall» για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League με τους Άντονι Κάουαν και Χάϊμε Ετσενίκε να «σφραγίζουν» την κυριαρχία των Πατρινών.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πλέον έχουν 6 νίκες και 2 ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ οι «κίτρινοι» μετρούν 4 νίκες και 4 ήττες.

Στην αρχή του ματς ο Άρης μπήκε δυναμικά και βρέθηκε να κλείνει το πρώτο 10λεπτο στο +3 (22-19 στο 10’). Οι Πατρινοί όμως είχαν τον έλεγχο της ρακέτας με τους Ετσενίκε-Κόφεϊ. Γι’  αυτό και από τη δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας με τον Άντονι Κάουαν να ελέγχει τον ρυθμό μπόρεσε να πάρει μια διαφορά (28-37 στο 18’) έχοντας τον Χάϊμε Ετσενίκε μεγάλο πρωταγωνιστή στη ρακέτα.

Ο Άρης προσπαθούσε με τους Μπάνκστον και Μποχωρίδη, αλλά ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια η διαφορά να παραμείνει μεγάλη 28-39 (20’) υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η περιφερειακή αστοχία ήταν ίδια για τις δυο ομάδες καθώς ο Άρης είχε 1/10 τρίποντα, ενώ οι Πατρινοί 2/11. Παρ’ ολ’ αυτά, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 23 ριμπάουντ συνολικά έναντι 18 των γηπεδούχων.

Στην επαανάληψη, με Ετσενίκε και τον Κάουαν να σκοράρουν, αλλά και τους Κρις Κόφεϊ και Κάμερον Ρέινολντς να συνδράμουν επιθετικά ο Προμηθέας διεύρυνε τη διαφορά (31-46 στο 22’ και 43-58 στο 27.20’’). Ο Άρης ήθελε, αλλά η άμυνα του ήταν ευάλωτη, ενδεομένως λόγω της κόπωσης από τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις. Με συνέπεια να κλείσει τρίτο 10λεπτο και οι Πατρινοί να έχουν το προβάδισμα με 18 πόντους (45-63 στο 30’).

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά στο +20 (45-65 στο 32’) και εκεί ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, καθώς ο Άρης μπορεί να μείωσε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν υπήρχε χρόνος και απαιτούμενη ενέργεια για την ολική ανατροπή.

Κορυφαίος του αγώνα για τον Προμηθέα ήταν ο Χάιμε Ετσενίκε με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Άντονι Κάουαν με 21 πόντους. Πολύτιμη βοήθεια ππροσέφεραν οι Κρις Κόφεϊ (12 πόντους) και Κάμερον Ρέινολντς (11 πόντους).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τηγάνης, Κατραχούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 28-39, 45-63, 73-77.