Ντιλέινι

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αφυπνίστηκε η Αρμάνι Μιλάνο, η οποία επικράτησε 84-76 της Άλμπα Βερολίνου, για τη 18η στροφή της EuroLeague.

H ομάδα του Έτορε Μεσίνα πρόταξε την άμυνα στο φινάλε, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση μιας αξιόμαχης αντιπάλου.

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής, από πλευράς γηπεδούχων, διακρίθηκαν οι Λουίτζι Ντατόμε (15π., κορυφαίος του αγώνα), Κάιλ Χάινς (12π., 4ρ.) και Νικολό Μέλι (10π, 9ρ.).

Η Άλμπα, στον αντίποδα, η οποία απείχε 16 ολόκληρες ημέρες από τη δράση, προσπάθησε να “αποδράσει” με μπροστάρη τον Μάοντο Λο (13π., 4ασ.).

Για τρία δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως στο τέλος υπερίσχυσε η άμυνα της Αρμάνι, η οποία είχε επιμέρους 24-17 στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76