Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο έκλεισε με θεαματικό τρόπο την κανονική περίοδο της Euroleague, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 98-75.

Με αυτήν τη νίκη η Αρμάνι κλείδωσε την τέταρτη θέση και κατ’ επέκταση το πλεονέκτημα έδρας, καθώς πλέον δεν την “απασχολεί” τι αποτέλεσμα θα φέρει η Μπάγερν στον αγώνα με την Μπαρτσελόνα.

Από το πρώτο ημίχρονο η Αρμάνι έδειξε τις… ορέξεις της, καθώς έριξε στα “σχοινιά” την Εφές και την χτυπούσε συνεχόμενα. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης έκλεισε στο +10 για τους Ιταλούς (49-39).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να μην μπορεί να αντιδράσει και να ακολουθήσει τον ρυθμό της Αρμάνι. Γρήγορα η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +22 (78-56), με το τέταρτο δεκάλεπτο να παίρνει διαδικαστική μορφή.

Αυτό και έγινε με την Αρμάνι να επικρατεί με 98-75, με τον Σαβόν Σιλντς να σημειώνει 19 πόντους, τον Πάντερ να συμπληρώνει 18 και τον ΛεΝτέι 15. Από την άλλη ο Μπομπουά σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ ο Σέιν Λάρκιν σημείωσε μόλις 6.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-39, 78-56, 98-75