Μια νίκη από το πρώτο της Final 4 από το… 1992 απέχει η  Αρμάνι Μιλάνο που νίκησε την Πέμπτη (22/5) την Μπάγερν Μονάχου με 80-69 κι έκανε το 2-0 στη σειρά των playoffs.

Σε αντίθεση με τον αγώνα της Τρίτης που κρίθηκε στη λήξη, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κι απειλήθηκε μόνο στο τέλος όταν οι Γερμανοί μείωσαν στους 8, 77-69.

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε 20-0 σερί στην πρώτη περίοδο για να προηγηθεί 20-5, με κορυφαίο τον Κέβιν Πάντερ (συνολικά 20π.) έφτασε στο +22 (40-18) νωρίς-νωρίς κι έδειξε πώς το παρ’ ολίγον πάθημα της Τρίτης της έγινε μάθημα.

Η Μπάγερν ξύπνησε στην τρίτη περίοδο όταν με τον Γκιστ (9π. σε αυτήν την περίοδο) και τον Μπάλντγουιν άρχισε να μειώνει τη διαφορά.

Δείτε το εντυπωσιακό γκολ φάουλ του Τζέιμς Γκιστ, στην αρχή της τρίτης περιόδου!

Από το 47-29 του ημιχρόνου η Μπάγερν μείωσε στο 55-49 με τον Γκιστ στα 2:23 για τα 30′.

Με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (13π.) η Αρμάνι απάντησε με 10-1 επιμέρους σκορ για το 65-50 κι αποκατέστησε την τάξη, ενώ με ένα λεπτό για τη λήξη της τρίτης περιόδου, αποβλήθηκε ο προπονητής της Μπάγερν, Αντρέα Τρινκιέρι με δεύτερη τεχνική ποινή!

Η διαφορά έφτασε πάλι ψηλά, 72-55, με 8,5 λεπτά για τη λήξη, μα οι Γερμανοί συνέχισαν να προσπαθούν.

Ο Μπάλντγουιν (23π., 6 ριμπ., 6 ασ.) προσπάθησε να ξαναβάλει την ομάδα του στο παιχνίδι, μείωσε με τρίποντα έως τους 8, 77-69 αλλά με 77 δευτερόλεπτα για το τέλος ο ΛεΝτέι πέτυχε το τρίποντο για το 80-69 και το οριστικό φινάλε.

Η σειρά πάει πλέον στο Μόναχο, μόνο που η Αρμάνι μετράει 4/4 νίκες σε κανονική περίοδο και playoffs, ενώ ποτέ, καμία ομάδα στα best 0f 5 playoffs, δεν αποκλείστηκε ενώ προηγήθηκε με 2-0 νίκες!

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 47-29, 65-53, 80-69