Με επιθετικό πλουραλισμό και πολύ καλή άμυνα η Αρμάνι Μιλάνο κυριάρχησε (84-76) κόντρα στην Μπαρτσελόνα, για την 33η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι έπειτα από το πρώτο 10λεπτο, όπου βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αντέδρασαν και με τους Σαμπάζ Νέιπιερ (18 π.), Νικολό Μέλι (11π.), Κάιλ Χάινς (10π.) και Μπίλι Μπάρον (12π.) μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκηνικό και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη, αν κι αδιάφοροι βαθμολογικά.

Η Μπαρτσελόνα που βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας εμφάνισε αδυναμίες αμυντικά και επιθετικά που προβληματίζουν, ενόψει των playoffs. Ο Κάιλ Κούριτς ήταν ο πρώτος σκόρερ (17 π.) της ισπανικής ομάδας και καλή παρουσία είχαν ακόμη οι Λαπροβίτολα (12π.), Τόμπι (12π.) και Μίροτιτς (11 π.), αλλά αυτό δεν έφτανε για να αποφευχθεί η ήττα.

Στην αρχή του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα είχε τις λύσεις με τους Νίκολας Λαπροβίτολα και Νίκολα Μίροτιτς και έλεγξε το ματς (18-21) απέναντι στην ιταλική ομάδα που έπαιζε ουσιαστικά για το γοήτρο, καθώς έχει μείνει εκτός playoffs και απλώς θέλει να ολοκληρώσει τη φετινή σεζόν, με ιδανικό τρόπο.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η Αρμάνι ανέβασε την απόδοση της και με τους Κάιλ Χάινς-Μπίλι Μπάρον να σκοράρουν ανέκτησε τον έλεγχο (39-36 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους, μέσα από την υποδειγματική τους άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 15 πόντους σ’ αυτή την περίοδο.

Η πολύ καλή άμυνα συνεχίστηκε από την Αρμάνι και στο τέλος της τρίτης περιόδου με το επιμέρους 19-12 πήρε μια σημαντική διαφορά (58-48 στο 30’), καθώς είχε επιθετικό πλουραλισμό έναντι της Μπαρτσελόνα που δυσκολεύονταν να βρει διαδρόμους για το καλάθι των Ιταλών.

Στο τελευταίο 10λεπτο, η Αρμάνι ανέβασε τη διαφορά στο +15 (77-62 στο 37’) και έφτασε εν τέλει σε μια άνετη νίκη, αφήνοντας την Μπαρτσελόνα τρίτη στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76.