Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι Πασκουάλ είναι η μόνη που γύρισε από 0-1 σε σειρά best of 5

Μόλις δύο ομάδες έχουν ανατρέψει την κατάσταση έπειτα από το σπάσιμο της έδρας τους στα play offs της Euroleague. Ποιοι είναι οι “οδηγοί” του Ολυμπιακού στη σειρά με τη Ζαλγκίρις.

Από τότε που καθιερώθηκαν τα play offs της Euroleague με σειρές “best of 5” (2008/09) μόνο μια ομάδα έχει καταφέρει να γυρίσει από το εις βάρος της 0-1, όταν δηλαδή της έσπασαν την έδρα. Ήταν η Μπαρτσελόνα την περίοδο 2008/09 και στη σειρά με την Ταού.

Οι Βάσκοι νίκησαν την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ με 84-75 στη Βαρκελώνη, η Μπαρτσελόνα πήρε το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας ματς με 85-62, κι έσπασε την έδρα της Ταού στον τρίτο αγώνα με 69-62 για να ξαναπάρει το πλεονέκτημα.

Η σειρά έφτασε σε πέμπτο αγώνα αφού η Ταού ισοφάρισε σε 2-2 νικώντας με 84-63. Στον πέμπτο αγώνα ο Ιλιασόβα πέτυχε 19 πόντους και πήρε 10 ριμπάουντ, ο Ναβάρο πέτυχε άλλους 19 κι η ομάδα του Πασκουάλ νίκησε με 78-62 για να πάρει την πρόκριση για το Βερολίνο.

Οι σειρές “best of 3” που απαιτούνταν για την πρόκριση δύο νίκες, υιοθετήθηκαν από τη Euroleague ως σύστημα διεξαγωγής στα play offs από το 2004/05 έως το 2007/08.

Στις 16 σειρές που έγιναν με αυτό το σύστημα μόνο μια ομάδα ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 μέσα στην έδρα της. Ήταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό την περίοδο 2007/08 που πήρε τελικά το δεύτερο ευρωπαϊκό της σε τρία χρόνια, αφού είχε προηγηθεί το 2006.

Ο Ολυμπιακός νίκησε στον πρώτο αγώνα στη Μόσχα με 76-74, οι Ρώσοι απάντησαν με το ίδιο νόμισμα στον δεύτερο αγώνα του ΣΕΦ (83-73) και πήραν την πρόκριση με 2-1 νίκες με το ευρύ 81-56 του τρίτου αγώνα.

Ανεξαρτήτως πλεονεκτήματος έδρας, στην ιστορία των play offs επτά ομάδες γύρισαν από το εις βάρος τους 1-0 ή 0-1, αλλά ασφαλώς έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία η αναδρομή σε όσους πήραν την πρόκριση ενώ έχασαν το πρώτο παιχνίδι μέσα στην έδρα τους.