Μπούργκος

Η Μπούργκος επικράτησε της Καρσίγιακα με 64-59, στον τελικό του Basketball Champions League και κατέκτησε για δεύτερη σερί χρονιά το τρόπαιο της διοργάνωσης.

Η Μπούργκος, με τον Ρένφρο να “μιλάει” την κατάλληλη στιγμή, τον Ριβέρο να την κρατάει σταθερά μέσα στο παιχνίδι και τον Μπενίτε να δίνει την χαριστική βολή στην Καρσίγιακα, κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση και στην κατάκτηση του δεύτερου BCL στην ιστορία της.

Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή έδειξε ότι δεν θα έχει μεγάλο σκορ, η Μπούργκος κατάφερε να έχει το… πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκειά του.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-15, ενώ το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Πεναρόγια στο +1 (28-29).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ισπανική ομάδα ανέβασε τον ρυθμό της και μπήκε για τα… καλά μπροστά στο σκορ με 39-46, αλλά η Καρσίγιακα δεν θα τα παρατούσε τόσο εύκολα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μόργκαν μείωσε σε 49-50 με τρίποντο και στη συνέχεια ο Ντι Τζέι Κένεντι έδωσε το προβάδισμα στην τουρκική ομάδα με 51-50. Η Μπούργκος ισοφάρισε με μία εύστοχή βολή, αλλά ο Μπιρσέν απάντησε εκ νέου και έβαλε την ομάδα του μπροστά με δύο πόντους (53-51) έξι λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Ριβέρο με καλάθι και φάουλ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 53-54, η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα ισοφάρισε σε 54-54, αλλά ο Μπενίτε με τρίποντο και ο Κράβιτς με κάρφωμα έβαλαν την Μπούργκος μπροστά με πέντε πόντους (54-59). Βέβαια, η τουρκική ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα, καθώς ο Εμπαγιέ με τρίποντο μείωσε σε 57-59 και στη συνέχεια με κλέψιμο έκανε το 59-60.

Η Μπούργκος μπαίνοντας στα τελευταία δύο λεπτά έδειχνε να μην μπορεί να βρει τρόπος να ξεκλειδώσει την άμυνα της Καρσίγιακα, παρά το γεγονός ότι μπόρεσε να επικρατήσει κατα κράτος στην μάχη των ριμπάουντ.

Στο τελευταίο λεπτό ο Ρένφρο μπόρεσε επιτέλους να βρει τρόπο να σημειώσει πόντους για την Μπούργκος και βάζοντάς την μπροστά με τρεις πόντους (59-62).

Η Καρσίγιακα στη συνέχεια δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την κατοχή που είχε, καθώς ο Χένρι αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων και στη συνέχεια, ο Εμπαγιέ που βγήκε νικητής στη μάχη του ριμπάουντ έκανε βήματα και έτσι η Μπούργκος κέρδισε την κατοχή. Ο Μπενίτε κέρδισε στη συνέχεια φάουλ, ευστόχησε στις δύο βολές, η Καρσίγιακα έκανε λάθος στην επαναφορά και η Μπούργκος πανηγύρισε τη νίκη με 59-64 και το τρόπαιο του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 28-29, 39-46, 59-64