Ο Σαγίντ Πρίντζετ έλυσε τον γρίφο των playoffs της Stoiximan Basket League, καθώς με καλάθι του 4 δεύτερα πριν τη λήξη της παράτασης, ο Ιωνικός νίκησε 86-85 τον Κολοσσό και πέρασε ως όγδοος στα playoffs, αφήνοντας έξω τον Άρη.

Ο Κολοσσός τερμάτισε έβδομος, κι έχασαν την ευκαιρία να παίξουν στην post season, ο Άρης που έχασε στο Περιστέρι, όπως και ο Ηρακλής που ηττήθηκε από τον Προμηθέα στο Ιβανώφειο.

Νικητής 2-7 – Νικητής 3-6

Οι αγώνες της 22ης και τελευταίας αγωνιστικής στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 95-104

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, δίχως βαθμολογική σημασία, ο πρώτος, Παναθηναϊκός νίκησε την τυπικά γηπεδούχο ΑΕΚ με 104-95!

Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου σε επίσημο αγώνα, η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τους Λάνγκφορντ, Μορέιρα.

Ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 22 πόντους, 15 στο ημίχρονο, όσους είχε στην ανάπαυλα και ο Παπαπέτρου για τον Παναθηναϊκό που είχε απίθανα ποσοστά!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας είχε 20/33 δίποντα, 15/28 τρίποντα και πέντε διψήφιους σκόρερ!

Ο Παπαπέτρου πέτυχε τελικά 17 πόντους, 14 ο Μπέντιλ, 13 ο Παπαγιάννης και 11 ο Σέλβιν Μακ που έδωσε και 7 ασίστ για τους “πράσινους”.

Ο Μέικον πέτυχε 19 πόντους για την ΑΕΚ, 18 ο εκπληκτικός στο πρώτο μέρος (14π.) Γκίκας, 12 ο Χρυσικόπουλος και 10 ο Γιάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ τερμάτισε 4η και πιθανόν να συναντήσει τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά, εάν περάσει στην Α’ φάση των playoffs τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104

Λαύριο-Λάρισα 81-75

Με τη 17η νίκη του στη σεζόν, το Λαύριο έκλεισε θριαμβευτικά, δεύτερο στην κανονική περίοδο τη σεζόν!

Η Λάρισα δεν είχε ελπίδες για playoffs, όμως ήταν πολύ ανταγωνιστική, προσπέρασε αρκετές φορές και απείλησε μέχρι τέλους!

Ο Γκλεν Κόζι πέτυχε 16 πόντους και από 13 Μουράτος και Σάβατζ για την ομάδα του Σερέλη.

Για τη Λάρισα, από 13 πόντους πέτυχαν Γκόρντον και Ρας και 12 π Ουάσινγκτον.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 40-42, 58-61, 81-75

Ηρακλής-Προμηθέας Πάτρας 85-90

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 90-85 τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο και πιστοποίησε την αγωνιστική του σταθερότητα.

Τερμάτισε τρίτος, και στα playoffs θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας το Περιστέρι. Ο Ηρακλής το πάλεψε, έκανε καλή εμφάνιση, ο Ίμπανκς είχε 19 πόντους-7 ριμπάουντς, αλλά στο τέλος, οι γηπεδούχοι έδειξαν αδυναμία στην άμυνα.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος πέτυχε 23 πόντους για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, από 13 είχαν τα αδέλφια Γκραντ. Μάλιστα ο Τζέριαν είχε 9 ασίστ και ο Τζεράι 9 ριμπάουντ.

Άλλους 10 πρόσθεσε ο Χριστοδούλου για τους νικητές.

Μεσολόγγι-ΠΑΟΚ 69-84

allstarbasket.grΟ ΠΑΟΚ νίκησε με 84-69 στο Αγρίνο το υποβιβασμένο Μεσολόγγι και τερμάτισε πέμπτος με 13-9, μια σεζόν, έπειτα από την κάκιστη περυσινή!

Τέσσερις παίκτες του ΠΑΟΚ είχαν διήψφιο αριθμό πόντων: 12 ο Τέρνερ, από 11 Κακλαμανάκης, Λοβ και 10 ο Κονατέ.

Για το Μεσολόγγι ο Λάιονς ήταν μοναδικός διψήφιος σκόρερ με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84

Περιστέρι-Άρης 82-65

Το Περιστέρι νίκησε τον Άρη με 82-65, τερμάτισε έκτο και θα παίξει με τον Προμηθέα πάτρας στα Playoffs.

Ο Άρης, με ελλείψεις, αντιστάθηκε ένα ημίχρονο αλλά στο δεύτερο δεν μπορούσε να ακολουθήσει στο σκορ.

Ο Μεξικανός, Γκουτιέρες, πέτυχε 13 πόντους, κι από 12 οι Φορντ -ΜακΛιν και 11 ο Πέτεγουεϊ. Για τον Άρη 17 πέτυχε ο Μάριο Λιτλ και 14 ο Μιλόσεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-35, 61-50, 82-65

Ιωνικός Νίκαιας-Κολοσσός Ρόδου 86-85

Ο Ιωνικός προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα με τον Κολοσσό, στο ντεμπούτο του Άγγελου Τσίκληρα ως πρώτου προπονητή στον πάγκο του.

Όμως ο Κολοσσός έκανε ένα δυναμικό φινάλε και με 3/3 βολές του Άρτις, ισοφάρισε 77-7 κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί, κρίθηκε στην τελευταία φάση με τον Πρίντζετ (15π.) να πετυχαίνει το καλάθι με 4,4 δεύτερα για το τέλος για το 86-85. Ο Άντριτς πήρε την τελευταία προσπάθεια κι αστόχησε, κι έτσι ο Ιωνικός ακολούθησε τον Κολοσσό στα playoffs, αφήνοντας έξω, τον Άρη.

Στους 16 πόντους έφτασε ο Τολιόπουλος για τον Ιωνικό, 24 είχε ο Ζάρας για τον Κολοσσό.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77 (κ.α.) 86-85 (παρ.)

Stoiximan Basket League: Τα σενάρια της τελευταίας αγωνιστικής